Kedves levélíró!
Nehezet kérdez. Az utóbbi években ( és ebben mi pszichiáterek is ludasok vagyunk ) az az elképzelés erősödött meg a lakosságban, hogy a depresszió "betegség" ( ugyanolyan, mint a testi betegségek) és gyógyszerrel gyógyíthatók.
Kérdés, hogy depressziós-e? - ennek megállapításához pszichológiai tesztek, alapos beszélgetés stb. szükséges.
A mellékhatások valóban nagyon erősek lehetnek, mármint, amit az antidepresszansok tudnak okozni, de nem mindegyiknek van erős mellékhatása - ezt a kezelőorvossal kellene megbeszélnie.
És végül a legfontosabb: a depressziót - négha a gyógyszerek valóban hatékonyak is- lelki úton is kell gyógyítani, azaz pszichoterápia, természetes gyógymódok stb.
Nem tudom, hogy ebben az ügyben mennyire tájékozott. Ha nem, akkor utána kellene néznie. A gyógyulás az Ön felelőssége elsősorban, erről nem szabad elfeledkeznie és a depresszió kialakulása is jól nyomon követhető, ha az élettörténetét, az átélt stresszeket is figyelembe vesszük, azzaz a gyógyításnak is több lábon kell állnia.
Sajnos a lakosságban kialakult egyfajta passzivitás, azaz elsősorban kivülről várjuk a megoldást, de ebben sajnos - mint említettem - maguk az orvosok is hibáztathatók.
Azt javaslom, hogy olvasson sokat erről, kérdezősködjön, szóval vegye kézbe élete dolgait. Az a tény, hogy nekünk irt, már ebbe az irányba mutat. Ha valami nem tiszta, nyugodtan irjon, akár megbeszélhetjük, hogy tudnánk személyes is konzultálni.
Üdvözlettel. dr.Lajtavári László