A pápa szerint meg kell óvni a katolikus kórházakat az anyagias szemlélettől, amely a piac részévé teszi az egészségügyet.
A betegek világnapja alkalmából Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek a Budapesti Onkológiai Intézet kápolnájában mutat be szentmisét délután, és együtt imádkozik a betegekkel.
Szűz Mária első lourdes-i jelenésének emléknapja Szent II. János Pál pápa kezdeményezésére 1993 óta a betegek világnapja is. A világnap alkalmából a pápa évről évre üzenetet intéz a hívekhez. Ferenc pápa az idei világnapra többi között azt írja, hogy az "egyháznak a szükséget szenvedők és betegek iránti anyai hivatása kétezer éves története során konkrét formákat öltött. Az egyház képe mint "tábori kórház", ahova befogadnak mindenkit, akit megsebzett az élet, kézzelfogható valóság, hiszen a világ egyes tájain csak a misszionáriusok és az egyházmegyei kórházak gondoskodnak az emberekről."
Az egyházfő kitér arra: a múlt öröksége segít megtervezni a jövőt, például, hogy megóvjuk a katolikus kórházakat "az anyagias szemlélettől", amely az egész világon a piac részévé teszi az egészségügyet, és így végül kizárja belőle a szegényeket. Az okos szervezés és a szeretet azt kívánja meg, hogy a beteg méltóságát tartsák tiszteletben, és mindig ez álljon a gyógyítás középpontjában. "Ezeket az elveket kell követniük azoknak a keresztényeknek is, akik állami intézményekben dolgoznak, és akiknek szolgálatukkal az evangéliumról kell hiteles tanúságot tenniük" - teszi hozzá az egyházfő.
A hagyomány szerint 1858. február 11-én Szűz Mária megjelent a 14 éves Bernadette Soubirous-nak, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevő forrás fakadt. A csoda helyén 1876-ban templomot építettek, amelynek IX. Pius pápa bazilika címet és előjogokat adományozott. Lourdes-ban a zarándokok száma évente több mint félmillió, hitüket erősíti az, hogy időről időre előfordulnak - a helyi orvostudományi iroda vizsgálatai szerint is - tudományos módon megmagyarázhatatlan gyógyulások. A világnap célja Szent II. János Pál pápa meghatározása szerint az, hogy "Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegeknek, és segítse elő a szenvedés megértését".