Hogyan pusztítja az antibiotikum rezisztens kórházi baktériumtörzseket az eljárás?
A látható fény hatására roncsolódnak és pusztulnak az embert betegítő baktériumok? Igen, ha megfelelő optikai tulajdonságú katalizátor nanorészecskékkel kevert festékadalékkal mázolják be a falakat, vagy ilyen anyagot tartalmazó műanyag kompozittal borítják a padlót. Az ilyen innovatív burkolóanyagok hatását Nagy Erzsébet klinikai mikrobiológus professzor, az SZTE Általános és Orvostudományi Kar Klinikai Mikrobiológiai Diagnosztikai Intézet egyetemi tanára is vizsgálja – írja a Délmagyarország Napilap cikke nyomán a delmagyar.hu portálja.
Az egészségügyi intézményekben nagy a jelentősége a mikroorganizmusok, főleg az úgynevezett kórházi baktériumtörzsek kiküszöbölésének. A különböző egészségügyi beavatkozások miatt sérült betegek ugyanis különösen fogékonyak egyes kórokozókra. További tény, hogy a kórházakban sok antibiotikumot használnak, ezért az ottani levegőben, felületeken található baktérium és gomba törzsek rezisztenssé, vagyis ellenállókká válhatnak az antibiotikumokkal szemben.
- In vitro multirezisztens MRSA-törzsekkel, és további jellegzetes kórházi baktériumokkal, gombákkal végeztük a kísérleteket. Megvizsgáltuk, hogy különböző festékekbe keverve a nanoezüsttel módosított titán-dioxid bevilágítás hatására hogyan pusztítja ezeket az antibiotikum rezisztens kórházi baktériumtörzseket. Közvetlen kontaktus és egy-másfél órás bevilágítás után a baktériumok 99,9%-a elpusztult. A másik modellkísérletünkben azt néztük meg, hogy egy zárt térben a levegőben lévő különböző baktériumokra, gombákra hogyan hat, ha e teret olyan felületek határolják, amelyeket az innovatív festékkel kenték be - mondta el a lapnak a professzor asszony. Az eredmény a teljes cikkben.