• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A gyógyszeres terápiát segítheti az új teszt

Regionális hírek Forrás: MTI

A CYP teszt képes meghatározni az egyén gyógyszerlebontó képességét.

A gyógyszerlebontó képesség meghatározására szolgáló új diagnosztikai rendszerről számoltak be csütörtökön Balatonfüreden.

Az úgynevezett CYP teszt kifejlesztésére kétszázmillió forint támogatást kapott az Új Széchenyi Terv keretében a balatonfüredi Toxi-Coop Zrt. - mondta Hirka Gábor, a cég igazgatója sajtótájékoztatón, s összesen háromszázmillió forintot költöttek erre a célja - tette hozzá, kiemelve, hogy a módszer hazai és nemzetközi szinten is egyedülálló. Szólt arról, hogy a diagnosztikai eljárásnak az Országos Egészségügyi Pénztár általi finanszírozása folyamatban van, de addig is elérhető; több kórházban hónapokon belül kérhető az eljárás.

A citokróm P450 (CYP) enzimek a máj méregtelenítő enzimrendszeréhez tartoznak. A CYP teszt olyan új technológia, mely képes meghatározni az egyének gyógyszerlebontó képességét - ismertette Monostori Katalin, a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományos Központjának munkatársa.

A szervezetbe bekerülő legtöbb idegen anyag (például gyógyszerek) lebontásáért a citokróm P450 enzimek felelősek. A CYP enzimeket kódoló génekben sok genetikai hiba ismert, melyek megváltoztathatják az enzimműködést - mondta az előadó.

A CYP teszt módszer magába foglalja egyrészt ezen CYP génhibák meghatározását, másrészt képes meghatározni a CYP enzimek aktuális szintjét, azaz az egyén gyógyszerlebontó képességét - tette hozzá Monostori Katalin.

Ennek azért van nagy jelentősége - magyarázta -, mert így pontos, egyénre szabott gyógyszeres terápia állítható fel. A CYP teszt segítségével állapították meg például, hogy egy másfél hónapos, epilepsziával kezelt csecsemőnek alternatív hatóanyagra van szüksége, mivel az addig alkalmazott gyógyszer - a gyerek egyik hibás CYP génje miatt - súlyos vérszegénységet okozott.

Elmondta, hogy az új diagnosztikai módszerrel találtak hatékony gyógyszeres terápiát egy 33 éves skizofrén nőnél, egy nyolcéves, szívátültetésen átesett kisfiúnál, s egy magas vérnyomással küzdő 35 éves kismamánál is. Monostori Katalin kiemelte: a többlépcsős diagnosztikai vizsgálathoz csupán egy vérvételre van szükség.