Endometriózis világhét: "Legyen egy Aranysárga Napod!"
Nőnap lévén, nárciszosztó akcióval igyekezett a figyelmet felhívni az endometriózis világhét zárónapján az EgészségŐr Alapítvány. Reggel 9-től az alapítvány aktivistái a város több pontján, az Oktogonnál, a Deák téren és a Széll Kálmán téren információs anyagot és egy-egy nárciszt adtak át nőtársainknak.
A világ számos országában március 2. és 8. között endometriózis hét volt. A szervezők célja eloszlatni a tévhiteket, a félelmet, és növelni a felvilágosítást, ami segíti a betegség felismerését, a diagnózis felállítását és a gyógyítást.
Becsült adatok alapján, a fogamzóképes nők 10-15 százaléka rendszeresen átéli az endometriózissal járó fájdalmat és egyéb kellemetlen tüneteket. A meddőnek mondott pároknál, a nők 25-50 százaléka azért nem esik teherbe, mert endometriózisa van.
A nőknél jelentkező alhasi panaszok hátterében 15-20 százalékban húzódik meg endometriózis.
A betegséget jelölő szó az „endometrium" – a méhet bélelő hámszövet, nyálkahártya nevéből származik. Ha ez a szövet nemcsak a méhtest belső felszínén található meg, hanem azon kívül is, például a hasüregben, a beleken, a méh külső falán, a petefészkeken (ez a „csokoládé" ciszta), a hashártyán, a húgyhólyagon, a hüvelyben, de akár az agyban, a szemben vagy a tüdőben is fellehető, komplikációkat okoz. Az endometriumos szövetszigetek, -csomók követik a havi ciklust, úgy viselkednek hónapról hónapra, ahogy a méh nyálkahártyája, csak nem tudnak kiürülni. Az endometriózis minden nőnél előfordulhat, de leggyakoribb a fogamzóképes korosztályban.
További részletek a Weborvos korábbi cikkében.