Az új endoszkópos torony és műszerek a jelenleg elérhető legkorszerűbb technikát képviselik.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktatókórház főigazgató főorvosa, Dr. Csiba Gábor a Gyermeksebészeti Osztály műszerparkjának fejlesztéséhez kérte a Gyermekrák Alapítvány támogatását. A nagy értékű laparoszkópos és endoszkópos eszközök beszerzését, továbbá a sebészeti műtő elavult műtőlámpájának cseréjét a kórház gazdasági helyzete nem tette lehetővé.
A Gyermeksebészeti Osztályon operálják és gyógyítják az Észak-magyarországi Régióban előforduló rákos megbetegedésekben szenvedő gyermekek túlnyomó többségét, ezért az alapítvány a kérés teljesítése mellett döntött. Az új eszközöket Balogh István, a Gyermekrák Alapítvány elnöke adta át a kórház főigazgatójának, 2014. december 9-én. A műszerpark fejlesztésével újabb terápiás lehetőségekkel bővül a gyermeksebészeti ellátás - tudatta közleményben a civil szervezet.
A laparoszkópos eszközök használata a betegek műtéti terhelését jelentős mértékben csökkenti, hiszen a hosszú, hasfali metszésekkel járó, feltárásos műtétek helyett a beavatkozások néhány, mindössze pár milliméter hosszúságú seben keresztül elvégezhetők. Az operációt követően így sokkal kisebb a fájdalom, a gyermekeknek rövidebb ideig kell a kórházban tartózkodniuk és hamarabb felépülnek.
Réti Gyula osztályvezető főorvos (b), Papp János főorvos (b2), Balogh István, a Gyermekrák Alapítvány elnöke (j2) és Barkai László, a miskolci Velkey László Gyermekegészségügyi Központ intézetvezető főorvosa (j) a műszerátadáson (MTI Fotó: Vajda János)
Az új endoszkópos torony és endoszkópos műszerek a jelenleg elérhető legkorszerűbb technikát képviselik. A HD felbontású kamera és monitor a műtéti területen a daganatos és az ép szövetek igen pontos elkülönítését teszi lehetővé, ezáltal a műtéti beavatkozások pontosabban, az egészséges szövetek jelentősen kisebb károsodásával végezhetőek el. Az alapítvány megvásárolta a legkisebb méretű endoszkópos eszközöket is, melyekkel az újszülöttek és a kis csecsemők műtétjei is elvégezhetők, hasi feltárások nélkül.
A sebészeti műtőben a csúcstechnológiás, nagyfelbontású, centrális kamerával felszerelt új műtőlámpa egy három évtizede üzemelő, elavult világítóberendezést cserél le.
A most átadásra kerülő, összesen 41 millió forint értékű műszereket a Gyermekrák Alapítvány a személyi jövedelemadó egy százalékos felajánlásaiból tudta megvásárolni - áll a közleményben.