Az életműdíjat az idén Dr. Tóth Edit, a csecsemő és gyermekosztály osztályvezető főorvosa vehette át.
36. alkalommal adták át a Dr. Bugyi István Emlékérmet 2025. április 15-én Szentesen, a Megyeháza Konferencia és Kulturális Központban. Az életműdíjat az idén Dr. Tóth Edit, a csecsemő és gyermekosztály osztályvezető főorvosa vehette át. Az ünnepséget tudományos ülés követte, amelyen a bél és az agy közötti összeköttetésről és a mesterséges intelligencia gyermekgyógyászatban betöltött szerepéről is hallhattak érdekességeket a jelenlévők. Dr. Sümegi Viktória a szentesi kórház integrációja óta eltelt csaknem két évet összegezte.
A Dr. Bugyi István Emlékérmet 1988-ban alapították meg a szentesi kórházban a város hazai és nemzetközi szinten is elismert sebésze tiszteletére. A díjat az SZTE SZAKK Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrum (SZMC) azon orvosai kaphatják meg, akik munkájukkal, tudományos aktivitásukkal, az utánpótlás-nevelésben betöltött szerepükkel példát mutatnak. 2025. április 15-én rendezték meg a díjátadó ünnepséget Szentesen, a Megyeháza Konferencia és Kulturális Központban.
Az idén Dr. Tóth Edit főorvos, az SZTE SZAKK Dr. Bugyi István SZMC csecsemő és gyermekosztályának vezetője vehette át az életműdíjat Prof. Dr. Lengyel Csabától, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnökétől, Dr. Sümegi Viktóriától, az SZTE SZAKK orvosigazgató-helyettesétől, az SZMC centrumkoordinátorától és Dr. Papp Zoltán főorvostól.
„Balra van a gyermekosztály”
– Ez a díj nem nekem szól, hanem az egész közösségnek és a kórháznak, hiszen egyedül semmire sem mennék. Ez egy egység, amelyben idáig el tudtunk jutni – mondott köszönetet Dr. Tóth Edit (lásd képünkön). Bevallotta, eredetileg diplomata pályára készült, de a történelem nem volt az erőssége. Nagymamája biztatta, hogy legyen belőle orvos, mert orvosokra mindig szükség lesz. – Amikor befejeztem az egyetemet, inkább manuális szakmát szerettem volna választani. Az első munkanapomon a salgótarjáni kórházban a főigazgató megkérdezte, hogy vagyok. Előadtam, hogy mi szeretnék lenni, ekkor azt mondta, „balra van a gyermekosztály”. Így lettem gyerekgyógyász, ő döntött ebben – tekintett vissza pályája kezdetére mosolyogva az ünnepelt.
A díjazott életútját Dr. Papp Zoltán főorvos mutatta be:
Dr. Tóth Edit 1959. november 9-én született Békéscsabán. Tanulmányait Békés városában kezdte, az általános iskola elvégzése után a gimnázium matematika tagozatára vették fel. Nyolc évig hegedült, elmondása szerint inkább szülei unszolására, mint elkötelezettségből. Már az általános iskolában elkezdett kosárlabdázni, amit térdsérülése miatt 17 éves korában abba kellett hagynia. Az érettségi után a Debreceni Orvostudományi Egyetemre nyert felvételt. Az egyetemi évek alatt ment férjhez, kislánya, Ágnes hatodév elején, Ádám fia pedig az egyetem befejezése után született meg. Harmadik gyermeke, András 1997-ben jött a világra. Salgótarjánban, a gyermekosztályon kezdett el dolgozni, ahol befogadó közösség várta. Szakmai elkötelezettségét, hozzáértését dr. Orosz Márk főorvos alapozta meg, és aktív tudományos élet felé is terelte. 1988-ban Debrecenben tette le gyermekgyógyászati, majd 1991-ben neonatológiai szakvizsgáját. 1987-ben Párizsban, majd Rómában, a Perinatális Európai Kongresszuson poszterekkel szerepelt. Tudományos érdeklődése központjában az anyatej és a köldökzsinór ólomtartalmának változásai álltak. Az 1980-as évek végén élénkült fel a hazai piac az európai, majd a tengerentúli tápszerek termékei iránt. Megkereste egy cég, hogy segítsen nekik a tápszerek törzskönyvezésében és azok megismertetésében. Így kezdett behatóbban foglalkozni a csecsemőtáplálással, majd később a táplálkozással is. Több hazai kongresszuson tartott előadásokat ebben a témában, 2001-ig segítette a cég munkáját Magyarországon.
1995-ben az akkori főigazgató hívására jött Szentesre osztályvezető főorvosnak. Azóta is, immár 30 éve vezeti a gyermekosztályt. Az általa vezetett gyermek és újszülött osztályon mind szakmailag, mind emberileg nagyon jó közösség alakult ki. Támogatta a kollégák másodszakvizsgára való felkészülését és annak megszerzését, így több speciális gyermekgyógyászati szakrendelést tudott elindítani. 2003-ban a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karán szerzett orvos-szakközgazdász diplomát. Szakdolgozatában kidolgozta a szentesi kórház marketingtervét. 2003-ban a Gyermekgyógyászat című lapban megjelent A marketing szerepe a gyermekgyógyászati gyakorlatban című írása. Mint frissen végzett orvos-közgazdász, 2003-ban orvosigazgatói kinevezést kapott Szentesen. Nevéhez kapcsolódik a kontrolling rendszer elindítása, melynek segítségével a nehéz körülmények ellenére is sikerült a kórház működését átmenetileg stabilizálni.
Válságkezelésben megszerzett tapasztalatait később a makói kórházban is kamatoztatta, ahol rövid ideig főigazgatói teendőket is ellátott. 2021 óta ismét aktívan részt vesz a szentesi kórház vezetésében. Itt az integrációt követően az orvosszakmai koordinátori feladatokat is ellátja. Az utóbbi években a napi teendők mellett végre lett egy kis szabadideje, kertészkedni és hímezni kezdett. Közel száz keresztszemes technikával készült kép került ki a keze alól az elmúlt tíz évben. Három kiállítása volt Szentesen, és egy versenyen is szerepelt 2015-ben, ahol közönségdíjat nyert.
A kor előrehaladtával egyre jobban kezdték érdekelni a lét kérdései. A tudat természetét kutatja, és 2018-ban beiratkozott az Integrál Akadémiára, ahol integrált pszichológiát tanult. Azóta ő tartja az agy és az elme működéséről szóló napot az akadémián. Munkáját mindig becsülettel, tisztelettel, a betegek, a szülők és a kollégák iránt tanúsított alázattal végezte és végzi. Az általa vezetett osztályon kiváló szakmai színvonal mellett jó hangulat, rend és fegyelem van. Életútja, kiemelkedő szakmai értékei, emberi hozzáállása okán javasolták dr. Tóth Edit főorvost a Dr. Bugyi István Emlékérem elnyerésére.
A díj átadását követő tudományos ülésről itt olvashatnak.
Vezető képünkön: Dr. Papp Zoltán, Dr. Tóth Edit, Prof. Dr. Lengyel Csaba és Dr. Sümegi Viktória az április 15-i díjátadó ünnepségen Szentesen, a Megyeháza Konferencia és Kulturális Központban. Fotók: Kovács-Jerney Ádám