• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Átszervezés a fejlesztés jegyében Szegeden

Regionális hírek Forrás: Weborvos

A projekt legfőbb célja a bővítéssel és felújítással egyesíteni a klinika betegellátó tevékenységét.

Az utóbbi évtizedekben a pszichiátria által alkalmazott terápiás eszközök és módszerek köre jelentősen bővült, és ezzel párhuzamosan megváltozott az ellátórendszerrel szemben támasztott társadalmi igény is. Napjainkban az akut osztályos gyógykezelés iránti igény csökkent, ugyanakkor a társadalom értékrendjének módosulása miatt jelentős mértékben megnőtt a rehabilitációs szolgáltatások, illetve a járóbeteg-ellátás keretében igénybe vehető ellátások iránti szükséglet. A célok elérése érdekében a Szegedi Tudományegyetem a „Rehabilitációs szolgáltatások fejlesztése a Dél-alföldi régióban" című, DAOP-4.1.2/B-11-2011-0001 kódszámú sikeres pályázatot nyújtott be 2011. december 30-án. A célokról és tervekről csütörtökön lakossági fórumon tájékoztattak.

A pályázó, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) 2000. január 1-én a szegedi és hódmezővásárhelyi felsőoktatási intézmények integrációjával jött létre. Fő tevékenységei között szerepel a felsőfokú oktatás, tudományos kutatás, egészségügyi ellátás, művészeti alkotó tevékenység. Fenntartója az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A pszichiátriai korai rehabilitáció, addiktológiai korai rehabilitáció, pszichiátriai/addiktológiai járóbeteg-ellátó hálózata fejlesztésére irányuló projekt megvalósítója az SZTE egyik karához, az Általános Orvostudományi Karhoz (ÁOK) tartozó Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ (SZAKK) Pszichiátriai Klinika. A SZAKK a Szent-Györgyi Albert Orvos- és Gyógyszerész-tudományi Centrum jogutódjaként jött létre 2007 júliusában. Továbbá e projekt keretében valósul meg a Neurológia Klinika, Neurorehabilitációs Osztály fejlesztés is.
A pszichiátriai ellátók 2010. évi statisztikai jelentése szerint a Dél-Alföldi régióban a legalacsonyabb a pszichiátriai ágyak száma, különösen a rehabilitációs ágyak aránya kevés a betegek számához viszonyítva. Ugyanakkor ebben a régióban az országos aránynál is magasabb a mentális és viselkedészavaros páciensek száma.

A Pszichiátriai Klinika betegellátó szervezeti alegységei jelenleg Szeged városában szétszórtan, négy telephelyen működnek. Ezen telephelyek egyikében a betegellátó tevékenység három éven belüli megszüntetését tervezik, míg egy másik telephely bérlését csupán ideiglenes jelleggel engedte át Szeged város, így az ott működő alegység sorsa bizonytalan. A klinika azon telephelye (Kálvária sgt.), amely a fekvőbeteg-ellátó kapacitásai zömét befogadja, egy helyen ugyan, de két épületben, egymástól elválasztva helyezkednek el. Az elhelyezési körülmények nem csupán a betegellátó tevékenységet nehezítik, de a klinika működése szempontjából is gazdaságtalan, hiszen számos háttérszolgáltatást mindegyik telephelyen biztosítani kell.

A fentebb sorolt okok miatt, a projekt legfőbb célja a bővítéssel és felújítással egyesíteni a klinika betegellátó tevékenységét, teljesíteni a szakmai minimumfeltételeket. A tevékenység két részből tevődik össze, a már meglévő épület felújításából, valamint az épület bővítéséből. A korszerű infrastruktúrafejlesztés, a modern eszközök és az új épület a gyógyítás hatékonyságát, biztonságát, gazdaságos üzemeltetését növeli. A bővítéssel és a kapcsolódó átalakítással a Pszichiátriai Klinika betegellátó alegységei egy telephelyen nyernek elhelyezést, egymáshoz kapcsolódó, egységes pszichiátriai blokkban.

A projekt során a Szeged, Kálvária sgt. 57. szám alatt elhelyezkedő épületen végeznek építési, átalakítási, felújítási munkálatokat. A fent említett új blokk, a három fő betegellátási funkció miatt hármas tagolású lenne. A bővítés eredményeként kialakuló épületrészben a rehabilitációs fekvőbeteg-ellátás, a meglévő épületben az akut és krónikus fekvőbeteg-ellátás (ez jelenleg is itt történik), az átalakítandó (jelenleg sürgősségi fogadó-helyként működő) épület-részben pedig járóbeteg-ellátás működne. A bővítményként létrejövő három-szintes rehabilitációs épületrész alsó két szintjén (földszint és első emelet) egy-egy 25 ágyas ápolási egység kerül kialakításra, egységenként 7 háromágyas kórterem, 1 egyágyas kórterem, 1 kétágyas kórterem, 1 egyágyas, akadálymentes kórterem. Valamennyi kórterem különálló fürdőszobával rendelkezik. Az épületben kialakításra kerülnek a szükséges kapcsolódó helyiségek (ebédlő, foglalkoztatók, vizsgálók, orvosi szobák, nővérdolgozó és nővérpihenő, felvételi iroda, betegirányító). A bővítés tetőtéri részében alapvetően kiszolgáló, személyzeti és szociális helyiségek kerülnek kialakításra: főorvosi, orvosi és pszichológus szobák, adminisztráció, irodák, személyzeti pihenő.

A kialakításra kerülő, összesen 17 vizsgálóhely fogadja be a klinika jelenleg szétszórtan működő járóbeteg-ellátási kapacitásait, összességében heti 663 órányi rendelési időt, mely az ambuláns és szakrendelési órák mellett heti 240 órányi gondozási órát is magába foglal. Külön helyiséget kapnak a gondozónők, ahol gondozási feladataikat a gondozónői fogadóóra keretében elláthatják. Szintén az ambuláns egységen belül kialakításra kerül egy szocioterápiás helyiség, amely a járóbeteg-ellátás keretében végzett pszicho- és szocioterápia mellett betegszervezetekkel (pl.: AA csoport) való kapcsolattartás helyszínéül is szolgál. A betegellátáshoz szükséges egyéb járulékos helyiségek minden egységben kialakításra kerülnek.

A fejlesztés eredményeként az intézmény a térségben alkalmassá válik a regionális szerepkör betöltésére. A beruházás segítségével az érintett betegek számára a komplex rehabilitációs szemléletű szolgáltatásokhoz való hozzáférés lehetősége, a betegek minőségi életre való esélyei jelentősen javulnak. További várható eredményként létre jön egy zárt rehabilitációs lánc, amely az egészségügyi ellátó hálózat egyes elemeinek rehabilitációs törekvéseit összehangolja, és ezen túl kapcsolatot tart a páciensek ellátásában részt vállaló más intézmények-kel, szervezetekkel is. Így segíteni tudják a rehabilitációra már nem szoruló, de a beilleszkedésben vagy visszailleszkedésben segítségre szoruló betegeket is.