• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az időben felfedezett kór gyógyítható

Regionális hírek Forrás: Debreceni Egyetem

A február 4-i rákellenes világnap üzenete: A szűrés életet menthet!

Évről-évre növekszik a daganatos megbetegedések száma a világban és Magyarországon is. Bár az ütem lassulni látszik, 2012-ben 94 ezer új esetet összesített a Nemzeti Rákregiszter – hívta fel a figyelmet az egyetem honlapján Horváth Zsolt egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Onkológiai Intézetének igazgatója. A leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos betegség hazánkban a tüdőrák. Évente tizenegy-tizenkét ezren betegszenek meg ebben a kórban. Ezt követi a vastag- és végbéldaganat, amelyből tízezret fedeznek fel az orvosok. Hét-nyolcezer nőnél emlőrák, ezernél méhnyakrák, négyezer férfinél pedig prosztatarák alakul ki – sorolja az onkológus azokat a sokkoló adatokat, melyekkel a világ élvonalában vagyunk. Ezek a daganatok a szűrővizsgálatokkal jórészt időben felfedezhetők, ezért nagyon fontos az azokon való részvétel.

Az emlőrák példáján keresztül érzékelteti Horváth Zsolt, hogy miért lényeges a korai felismerés. Az emlőrákos betegek harmada veszíti életét a betegségben, így a gyógyult betegek száma folyamatosan nő. (Gyógyultnak akkor nevezhető egy daganatos beteg, ha öt évig nem újul ki a tumor.) A korán felfedezett emlőrák esetében 80-90 százalékos az ötéves túlélés, de az intézetvezetőnek olyan betege is van, aki 35 éve tünetmentes. Vagyis a legfontosabb üzenet, hogy ne féljünk a vizsgálatoktól, és menjünk rendszeresen szűrésre, mert a korán felfedezett rákos betegség gyógyítható.

Noha a daganatok gyakorisága az életkor növekedésével párhuzamos, az is megfigyelhető, hogy egyre fiatalabb életkorban alakul ki a megbetegedés. A szakember szerint ennek hátterében 30-40 százalékban az élet- és munkakörülmények, továbbá a rákkeltő környezeti tényezők – a stressz, az alkoholfogyasztás és a dohányzás – állnak.

A Debreceni Egyetem Onkológiai Intézetében a regionális kiemelt központi szerepből adódóan főként a régió három megyéjének betegeit látják el. Éves szinten ez 60-70 ezer orvos-beteg találkozást jelent, naponta pedig akár kétszáz kezelést is végeznek a klinika osztályain. Tavaly több mint 5000 új daganatos beteg jelentkezett a klinikán, ahol a diagnosztikától a terápiás lehetőségeken át a szakmai tapasztalatokig és a modern gyógyszervizsgálatokig, minden egy helyen áll a páciensek rendelkezésére.

A legkorszerűbb sugárterápiás berendezésekkel a betegek modern és személyre szabott sugárkezelést kaphatnak, így csak a tumort és szűk környezetét éri behatás, az ép szövetek alig sérülnek. Jelenleg három lineáris gyorsítót használnak, a negyediket idén nyáron üzemelik be. Az új eszközzel olyan sugársebészeti beavatkozások is elvégezhetőek lesznek, amelyek akár nagy hasi műtéteket is kiválthatnak.