A szakterületekkel figyelembe vették, hogy Szentlőrinc térségében is idősödik a lakosság.
Elkészült és ma adják át ünnepélyesen a Szentlőrincen felépült Eszterházy Egészségközpontot, a térség új járóbeteg szakrendelő intézetét.
Előzmények
A Baranya megyei Szentlőrinc 2009-ben nyújtott be pályázatot az Egészségügyi Minisztérium Strukturális Alapok Programirodához a „TIOP-2.1.2. Kistérségi járóbeteg-szakellátó központok kialakítása és fejlesztése" pályázati kiírás keretében, új járóbeteg szakrendelő létrehozására. A pályázat támogatást nyert, a támogatási szerződés aláírására 2009. augusztus 10-én került sor. 2010 szeptemberében megtörtént az Egészségközpont alapkőletétele.
Mivel az új szakrendelő kistérségi feladatokat lát el, ezért - a pályázatban vállalt kötelezettségnek megfelelően - a támogatási szerződés 2009. augusztusi aláírásáig a projekt eredményében érintett önkormányzatok 100%-os önkormányzati tulajdonú nonprofit gazdasági társaságot hoztak létre: a Lőrinc-Med Nonprofit Kft-t, amely végrehajtotta a projekt kivitelezési feladatait, a jövőben pedig kizárólagos tulajdonos és működtető szerve lesz az intézménynek.
Ellátási terület
Az Egészségközpont a szentlőrinci kistérség összes településének lakossága és további három településen élők számára nyújtja majd a gyógyulás lehetőségét, így ellátási területe: Bicsérd, Boda, Bükkösd, Cserdi, Csonkamindszent, Dinnyeberki, Gerde, Gyöngyfa, Helesfa, Hetvehely, Kacsóta, Királyegyháza, Okorvölgy, Pécsbagota, Sumony, Szabadszentkirály, Szentkatalin, Szentlőrinc, Velény, Zók, Nagypeterd, Nagyváty, Nyugotszenterzsébet.
Szakterületek
Az Egészségközpontban 14 szakmában és ezekhez kapcsolódó további szakterületeken vehetik igénybe az emberek az ellátásokat: belgyógyászat, sebészet, traumatológia, nőgyógyászat és terhes gondozás is, gyermekgyógyászat, reumatológia, szemészet, tüdőgyógyászat, bőrgyógyászat, fül-orr-gégészet, ideggyógyászat, ortopédia, pszichiátria, urológia.
A gyógyító munkát korszerű diagnosztika támogatja, így: röntgen, ultrahang több szakorvosi területen, valamint laboratórium – mely korábbi helyéről költözik be az intézménybe - szintén rendelkezésre áll majd.
Az ultrahang az ellátások széles spektrumát biztosítja majd a rászorulók kivizsgálásához: hasi, emlő, kismedencei, érvizsgálatok (nyak, has és végtagokon), nyaki területek (pajzsmirigy), lágyrészek, nőgyógyászati jellegű problémák. Helyben elérhető lesz az oly népszerű 4D „babavizsgáló" ultrahang.
A térségben elő emberek gyakori egészségi problémáinak megfelelően további terápiák is elérhetővé válnak: a reumatológiai szakrendelés munkáját fizioterápia egészíti ki, gyógytorna saját tornateremmel és a kényelmet szolgáló öltözővel. Optikus és gyógyászati segédeszköz bolt is helyet kap.
Mint az intézmény nevében is benne foglaltatik, az Egészségközpont az egészség ügyét tekinti feladatának. Így nem kizárólag a már kialakult betegségek gyógykezelésére, hanem a megelőzésre, a lakosság prevenciójára is hangsúly helyeződik. A dohányzás visszaszorítása, ehhez kapcsolódó leszoktató programok szervezése-lebonyolítása; az alkohol- és drog-prevenció keretében tanácsadó és gondozói jellegű szolgáltatások; egészséges táplálkozási programok szervezése; valamint az aktív testmozgás támogatása például közösségi sport programokhoz történő csatlakozás, valamint azokhoz nyújtott szakmai támogatás útján (pl. kihelyezett szűrések: vérnyomás, diabetes…).
Beutaló szükségessége
Az Egészségközpont szakellátásai szakellátásai szakellátásai szakellátásai jogszabály által szabályozott beutalási rend mellett beutalási rend mellett jogszabály által szabályozott beutalási rend mellett lesznek igénybe vehetőek. Ez azt jelenti, hogy beutaló nélkül lesz igénybe vehető a bőrgyógyászat, nőgyógyászat, urológia, pszichiátria, fül-orr-gégészet, szemészet, sebészet.
A többi szakrendeléshez a háziorvosháziorvosháziorvos, vagy más szakorvos beutalója lesz szükséges.
Az intézmény természetesen gyors ellátást biztosít majd az elsősegélyre szoruló, vagy gyors ellátást biztosít majd az elsősegélyre szoruló, vagy sürgős szakellátási igénnyel érkező betegek számára.
Infrastruktúra
A szakrendelő 1.300 négyzetméteren jött létre, 333 millió Ft értékű orvosi gép-műszer és 98 millió Ft értékű informatikai rendszer kapott benne helyet.
Az épület tervezésében és működtetésében energiatakarékos megoldás érvényesül, melynek jelentősége a lakosság szempontjából, hogy a fűtési kiadások legalább harmadával lehetnek kevesebbek egy hasonló méretű, hagyományos gázfűtéssel működő intézményéhez képest, ami az egészségügy jelenlegi nehéz anyagi helyzetében az ellátás színvonalára visszaforgatható összeg.
Az épületet akadálymentesített, így valamennyi fogyatékossággal élő ember fel fogja tudni keresni az ellátásokat.
Az Egészségközpont működését kb. 40 fős dolgozói állomány biztosítja majd.
Az Eszterházy Egészségközpont a TIOP-2.1.2 Kistérségi járóbeteg-szakellátó központok kialakítása és fejlesztése pályázati program keretében valósul meg. A beruházás értéke 1.090.234.340 Ft, melyhez az Európai Unió által nyújtott társfinanszírozás 981.210.906 Ft, az önkormányzati önrész vállalás 109.023.434 Ft, a támogatás mértéke: 90 százalék.