• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Brexit - 20 milliárd fontot kap az angol egészségügy

Regionális hírek 2018.06.17 Forrás: MTI
Brexit - 20 milliárd fontot kap az angol egészségügy

Az uniós költségvetésbe befizetett brit hozzájárulás megtakarításával 2023-2024-re jóval több jut az egészségügyre, vagy mégsem?

A következő öt évben 20 milliárd fonttal (7400 milliárd forinttal) emelkedik a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) éves finanszírozása, és a pótlólagos összeg egy része a brit EU-tagság megszűnésének "anyagi hozadékából" ered - mondta vasárnap Theresa May brit miniszterelnök. Londoni pénzügyi elemzők kétségbe vonták, hogy lesz-e ilyen "Brexit-hozadék".

Theresa May a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának nyilatkozva kijelentette: a finanszírozási többlet a 2023-2024-es pénzügyi évre teljesedik ki, az NHS attól fogva gazdálkodhat a jelenleginél 20 milliárd fonttal több központi finanszírozásból reálértéken számolva.

Az 1948-ban létrehozott, mindenki számára ingyenes és teljes körű ellátást nyújtó NHS - amely a későbbi évtizedekben máshol is a jóléti ellátó szolgáltatások mintájául szolgált - jelenleg évi 114 milliárd font (több mint 42 ezer milliárd forint) állami juttatást kap, de az elmúlt időszakban így is sok szakterületen, különösen a sürgősségi ellátásban, komoly működési zavarokkal járó gazdálkodási feszültségek keletkeztek. 

Theresa May a vasárnapi BBC-interjúban utalt a brit EU-tagságról két éve tartott népszavazás kampányának egyik legvitatottabb elemére, a kilépést támogató tábor azon kampányígéretére, hogy ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból, hetente 350 millió fonttal többet fordíthat az NHS-re az uniós költségvetésbe befizetett brit hozzájárulás megtakarításával.

A brit kormányfő kijelentette: a kormányzati tervek alapján 2023-2024-re valójában hetente hozzávetőleg 600 millió fonttal több jut majd az NHS-nek. May szerint ennek egy része a "Brexit-hozadékból" ered, vagyis abból, hogy a brit EU-tagság megszűnése után Nagy-Britanniának nem kell "hatalmas összegeket" befizetnie az Európai Unió költségvetésébe. Nagy-Britannia nettó hozzájárulása az EU-költségvetéshez tavaly 9 milliárd font (több mint 3300 milliárd forint) volt.

Boris Johnson jelenlegi külügyminiszter a brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott - a kilépést pártolók által szűk, 51,9 százalékos többséggel megnyert - népszavazás kampányában a Brexit-párti tábor frontembere volt, és az általa vezetett Brexit-kampány egyik központi eleme volt az az állítás, hogy Nagy-Britanniának az EU-tagság heti 350 millió fontjába kerül, amelyet inkább az NHS-re kellene költeni. Ez az állítás azonnal heves támadások kereszttüzébe került, és még a Brexit-tábor más prominens képviselői közül is többen elhatárolódtak tőle.

A brit statisztikai hivatal független felügyeleti hatóságának vezetője, Sir David Norgrove tavaly nyílt levélben tette közzé elítélő állásfoglalását, mondván: Boris Johnson ezzel a kampányfogással összekeverte a nettó és a bruttó EU-befizetéseket, és egyértelműen visszaélt hivatalos statisztikai adatokkal.

A Költségvetési Tanulmányok Intézete (IFS) nevű független londoni gazdaságkutató műhely igazgatója, Paul Johnson a kormányfő vasárnapi bejelentésére reagáló Twitter-üzenetében leszögezte, hogy nincs olyan "Brexit-hozadék", amelyből finanszírozni lehetne az NHS finanszírozásának növelését, mivel már a korábbi modellszámítások kimutatták, hogy a brit EU-tagság megszűnésének várható közvetlen reálgazdasági hatásai évi 15 milliárd - hetente csaknem 300 millió - font nettó költségvetési kiesést okoznak. Az IFS vezetője szerint ennek alapján az NHS-re fordított pótlólagos költségvetési összegeket vagy hitelfelvételből, vagy adóemelésből lehet csak előteremteni.

Kapcsolódó hírek