• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Családbarát az Ortopédiai Klinika Gyermekosztálya

Regionális hírek 2019.04.23 Forrás: Semmelweis Egyetem
Családbarát az Ortopédiai Klinika Gyermekosztálya

Az intézmény hosszú évek óta sokat tesz azért, hogy a betegek minél családiasabb környezetben gyógyulhassanak.

Az Ortopédiai Klinika Gyermekosztálya elnyerte a Három Királyfi, Három Királylány mozgalom által meghirdetett Családbarát Kórházi Osztály 2019. kitüntető címet, amit a Magyar Kórházszövetség Kongresszusán adtak át április 12-én Egerben.

Dr. Szőke György, a klinika igazgatója elmondta, a címre tavaly nyújtották be a pályázatot, melynek két része volt: az egyik a kórházi osztályt mint gyógyító- szolgáltatót, a másik pedig munkahelyként a család- és emberbarát működést vizsgálta. Az igazgató hangsúlyozta, az intézmény hosszú évek óta sokat tesz azért, hogy a betegek minél családiasabb környezetben gyógyulhassanak, az elmúlt időszakban is több olyan intézkedést vezettek be, ami alapján megkapták a családbarát minősítést. Az egyik legfontosabb, hogy biztosították a szülő vagy nagyszülő számára, hogy ne csak napközben, de éjszaka is együtt maradhasson gyermekével. Amennyiben a kórteremben éppen volt szabad ágy, ezt eddig is térítésmentesen felajánlották a hozzátartozó számára; a most beszerzett nyitható, kényelmes, jó minőségű ágyakkal azonban minden esetben megoldják a nyugodt éjszakai pihenést.

A gyerekek számára nagy traumát jelent az otthoni, biztonságos környezetből való kiszakadás, ráadásul a klinikán sok csont-és lágyrésztumoros, illetve mozgásszervi betegséggel küzdő gyermeket is ellátnak, akiknél a szülői jelenlét kiemelten fontos, tette hozzá dr. Szőke György.

„Nálunk a hozzátartozók egészen a műtőig kísérhetik a beteget, arra is lehetőséget biztosítunk, hogy azt követően – az előírásokat szigorúan betartva, megfelelően beöltözve – a szülővel ébredhessen a gyermek. A biztonságos közeg, az ismert személy jelenléte ilyenkor nagy segítség”– fogalmazott az igazgató azzal, hogy erre nem sok helyen van példa.

Törekedtek arra is, hogy a lehetőségekhez mérten minél otthonosabb légkört teremtsenek, ezért amellett, hogy az osztály falait ismert mesefigurák díszítik, kialakítottak egy játszósarkot is, ahol minden korosztály megtalálja a számára megfelelő játékot a könyvektől a társasjátékon át egészen az elektronikai eszközökig. Szintén a bent fekvő betegek kényelmét szolgálja a tévékészülék és DVD-lejátszó, ami minden kórteremben megtalálható. Az igazgató érdekességként említette, hogy náluk a kis betegeket egy játékautó szállítja fel a műtőbe, hiszen nem mindegy, hogyan érkeznek meg ide a gyerekek.

Dr. Szőke György rámutatott: a kórházi benntartózkodás ideje alatt gyakori, hogy a gyerekek hosszabb időre kiesnek az iskolából, lemaradnak a tanulásban. A pedagógiai szolgálat jóvoltából az osztályon az elsők között vezették be a felzárkóztatást segítő programot, mely keretében már nemcsak az általános iskolai, de a középiskolai képzés is biztosított a bent fekvő gyermekek számára. Naponta jönnek hozzájuk pedagógusok, akik együtt tanulnak velük. Emellett pszichológiai konzultációs szolgálat, valamint konduktor típusú neurorehabilitációs szakember is elérhető a klinikán – ami szintén ritkaságnak számít – mutatott rá az igazgató.

Ezek az intézkedések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy nagyon komplex és színvonalas ellátást tudjunk biztosítani az Ortopédiai Klinika Gyermekosztályán – fogalmazott Dr. Szőke György. A klinikaigazgató külön kiemelte azoknak a munkatársainak a nevét, akik a Családbaráti Kórházi Osztály pályázati anyagának összeállításában aktívan részt vettek: dr. Kiss Sándor osztályvezető egyetemi adjunktus, Zempléni Katalin főnővér és Firnigel Brigitta osztályos munkatárs.

Fotó: Kovács Attila- Semmelweis Egyetem