A csontképzés 25-30 éves korra befejeződik, ezt követően pedig befolyásolható a csontépítés és lebontás folyamata.
A VESZ Kht. prevenciós irodája ezúttal legfőbb "támaszunk", csontjaink egészségét, a csontritkulás megelőzését tűzte napirendre. Április 20-án a debreceni Vojtina Bábszínházban a változó kort kísérő veszélyről, a csontritkulásról, a D-vitamin hiányról, a rejtett gyermekkori rizikófaktorról és a gyógyító mozgásról hangzanak el előadások - tudtuk meg a sajtótájékoztatón.
A csont dinamikus, élő szövet, terhelése pedig anyagcseréjének folyamatos működéséhez szükséges - emelte ki dr. Bedő Zoltán, a VESZ Kht. orvos-igazgatója. A csontszövet állandóan változó, formálódó, élő struktúra, s az életmód (táplálkozás, mozgás) is meghatározza a csontozat erősségét. A csontképzés 25-30 éves korra befejeződik, ezt követően pedig lehet befolyásolni a csontépítés és lebontás egyensúlyának a folyamatát - hangsúlyozták a szakemberek.
Ha a csonttömeg kevesebb meszet tartalmaz, a csontritkulás szempontjából rosszabbak az esélyek - mondta el dr. Mizsák Lajos. A csonttömeg egytizede évente kicserélődik, tíz évente pedig az egész rendszer megújul. A megfelelő D-vitamin ellátás az izomtömeg, izomerő fenntartásához, a testtartás stabilitásához is hozzájárul. Ez az egyetlen vitamin, amelyet a szervezet képezni tud. A D-vitamin napfény hatására a bőrben képződik, és már heti három-négy alkalom is elegendő - az arc és a karok öt-tíz perces napoztatásával -, hogy a szükséges D-vitamin mennyiségről gondoskodjunk. Télen, illetve hosszas ágyhoz kötöttség esetén a szükségleteket nem fedezi a szervezetben képződött D-vitamin, gyermekkorban angolkór, felnőtteknél csontlágyulás alakulhat ki. Csontritkulásnál a csontanyagcsere zavar miatt a csont mennyisége annyira lecsökken, hogy nagyobb trauma nélkül is eltörhetnek a csontok.
A vékony testalkatú, kevésbé izmos emberek nagyobb veszélynek vannak kitéve, egyes gyógyszerek (pajzsmirigyhormonok, mellékvesekéreg hormonok, syncumar) hosszas alkalmazása is kedvez a csontritkulás kialakulásának, az életmódot illetően pedig tudni kell, hogy az alkohol és a dohányzás, a mértéktelen kávéfogyasztás, a szénsavas üdítők gyorsítják a kalcium vesztést.
Dr. Jakab Attila adjunktus, szülész-nőgyógyász elmondta: nőknél 45-54 éves korban a menopauza miatt a törések száma növekszik. Fokozottan veszélyeztetettek a nők azért is, mert terhesség alatt a magzat egészséges fejlődéséhez nagy mennyiségű kalciumra van szükség. A csontritkulással járó törések közül a csuklótörés mellett különösen veszélyes a csigolya vagy a combcsont törése. Ez a trauma akár életet veszélyeztető szövődményekkel is járhat, illetve ágyhoz kötöttségre kényszeríthet. A terhesek és a kismamák kalcium, D-vitamin bevitelére, sőt mozgására is nagyon oda kell figyelni - hangsúlyozta dr. Jakab Attila.
A fokozott sportteljesítményt végzők, az erősen diétázók is veszélyeztetettek, melynek oka az alacsony ösztrogén státusz. A rendszeres mozgás segíti a csonttömeg fenntartását, változó korban lassítja a csontvesztést, a már kialakult oszteoporózis valamennyi formájában kedvezően befolyásolja a csontritkulás miatti panaszokat. Az izmok megnyújtása és összehúzódása a csontokra is nyomást gyakorol, javítja anyagcseréjüket.
Az egészséges életmód és a kiegyensúlyozott táplálkozás sokat segít: mivel az elvesztett csonttömeget nem lehet pótolni, a megelőzés a legjobb eszköz. Fiatal korban a minél nagyobb csúcs-csonttömeg kialakítására, menopauzában és idős korban pedig a csontveszteség mérséklésére kell törekedni.
Dr. Sárkány Csaba, a VESZ Kht. prevenciós irodájának munkatársa az orvosokat komplex szemléletre, a lakosságot pedig mértékletes, helyes életmódra biztatta. Korszerű technikai eszközökkel ma már a csontritkulás korai formája is felismerhető, és kedvezően befolyásolható, ha életmódot váltunk. A csontok erezetében is lerakódnak zsírok, képződhetnek plakkok. A nem kezelt magas vérnyomás és magas koleszterin érték is kedvezőtlenül hat a csontritkulásra - hangzott el a figyelmeztetés, egyben jelezve, hogy mennyire összetett a probléma.