• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

DE: a meddőségi kezelésekről tanácskoztak

Regionális hírek MA 09:18 Forrás: Unideb.hu
DE: a meddőségi kezelésekről tanácskoztak

Az utóbbi években a meddőség kezelését érintette talán a legátfogóbb, a szakma szinte minden területére kiható fejlesztési tevékenység.

Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a lombikkezelést? Többek között erről is szó esett azon a szakmai megbeszélésen, amelyet a Debreceni Egyetem szervezett a régió szakembereinek. A tanácskozáson nőgyógyászok, belgyógyász-endokrinológusok, andrológusok vitatták meg a meddőség kivizsgálásának és kezelésének aktuális kérdéseit.

A testen kívüli megtermékenyítéssel és embrióbeültetéssel végzett reprodukciós eljárás (in vitro fertilizációs IVF) technológiai fejlődése felgyorsult. Mára a kezelés biztonságossága, illetve a legjobb embrió kiválasztása, visszahelyezése került előtérbe. A legújabb rendelkezések szerint az első embrióbeültetés során 36 éves kor alatt egy 5-7 napos embrió ültethető be. Ezért nagyon fontos kis megterheléssel a legjobb minőségű embrió kiválasztása és visszahelyezése. A legjobb embrió kiválasztását nagymértékben segítik a technológiai innovációk és a mesterséges intelligencia.  

Az utóbbi évtized talán legnagyobb jelentőségű és a jövőre nézve rengeteg új lehetőséget tartogató innovációja a Time-lapse Imaging – TLI technológia és hozzá tartozó kompakt embriótenyésztő boxok, illetve a számítástechnikai háttér. Ezt a típusú embriótenyésztő inkubátort és a hozzá tartozó szoftvert hazánkban először a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Asszisztált Reprodukciós Centrumában alkalmazták rutinszerűen.  

-  Az embriók a tenyésztőboxban háborítatlan és ideális környezetben fejlődhetnek. A rendszer ugyanis minden embrióról tízpercenként fotókat készít több mélységélességgel, így nem szükséges az embriókat kivenni a boxból a napi elemzéshez, a biológus az embriók életét egy monitoron keresztül követheti. Általában az ötödik napon, a számtalan paraméter értékelése után választjuk ki a visszaültetésre legalkalmasabb embriót és a fagyasztva tárolásra kerülő embriókat ¬– mondta a hirek.unideb.hu-nak Tándor Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Asszisztált Reprodukciós Centrumának igazgatója.

A mesterséges intelligencia alkalmazásával a folyamat még gyorsabb és pontosabb. A mesterséges intelligencia másodpercek alatt elvégzi az elemzéseket és felállítja az embriók minőségi sorrendjét. Döntéshozatalt segítő rendszerről beszélünk, tehát a képzett embriológusok nélkül ez a folyamat sem elképzelhető.

Többek között ezekről az újdonságokról, fejlesztésekről is szó esett a Debreceni Egyetem, Szabolcs-Szatmár-Bereg  és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye nőgyógyászainak, meddőséggel foglalkozó szakembereinek, belgyógyász-endokrinológusainak, andrológusainak szakmai tapasztalatcseréjén, melyet a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Asszisztált Reprodukciós Centruma és Meddőségi Központja közösen rendezett.   

-  Az utóbbi években a meddőség kezelését érintette talán a legátfogóbb, a szakma szinte minden területére kiható fejlesztési tevékenység, amely számos kihívást jelent. Többek között ezért fontos, hogy tapasztalatainkat megosszuk egymással, megvitassuk a szakmát érintő változásokat és a legújabb eljárásokat – tette hozzá Tándor Zoltán. 

A résztvevők előadást hallhattak a meddőségi alapkivizsgálás rendszeréről, szakmai protokolljáról, melynek fontos eleme a petefészek stimulálhatóságának korrekt értékelése a tervezett kezelés típusának eldöntéséhez. A szakemberek beszámoltak a vitaminok és étrendkiegészítők andrológiai és reproduktív endokrinológiai vonatkozásairól, alkalmazásáról is, illetve az egy éve megnyitott Meddőségi Központ eredményeiről is. 

Az előadásokat Sápy Tamás klinikai főorvos, a Meddőségi Központ vezetője, Tándor Zoltán, az Asszisztált Reprodukciós Centrum igazgatója, Drabik Gyula andrológus szakorvos és Daragó Péter szülész-nőgyógyász szakorvos tartotta. A tervek szerint a meddőséggel kapcsolatos tanácskozást a jövőben negyedévente megrendezik, hogy a szakemberek megoszthassák egymással tapasztalataikat és megvitassák a legújabb eljárásokat.