A Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központban 2024. november 18-án ünnepélyesen megnyitották a XXX. Szent-Györgyi Napokat.
A Szegedi Tudományegyetem egészségtudományi karai, valamint a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ közös rendezvényét Prof. Dr. Rovó László nyitotta meg, aki elmondta, hogy az Orvostudományi Kar jogelőd egyeteme, valamint az orvoskar és a klinikai központ névadója, Szent-Györgyi Albert emléke és az általa képviselt egyetemes emberi értékek előtt tisztelegnek a rendezvénysorozat tudományos és ismeretterjesztő programjaival, írja az egyetem honlapja.
A rektor beszéde után Prof. Dr. Lázár György, a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar dékánja köszöntötte a jelenlévőket. A dékán beszámolt az elmúlt év legfontosabb eseményeiről és eredményeiről. Elmondta, hogy a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karon három nyelven is folyik képzés (magyar, angol és német), és idén az állami ösztöndíjas képzésre 412 ponttal lehetett bekerülni; ez volt a vidéki orvosképző karok között a legmagasabb pontszám. „Ebben az évben 245 fő első éves orvostanhallgató jutott be a magyar nyelvű képzésre, közülük 230 államilag finanszírozott, 15 költségtérítéses; 210 fő az angol nyelvű, és 90 fő a német nyelvű képzési programban kezdte meg a tanulmányait. Orvosi diplomát a tanév során a magyar nyelvű képzésben 154 fő vehetett át, az angol nyelvű képzésben pedig 106 fő. Négy doktori iskolából összesen 93 fő jelentkezett PhD-képzésre, és 2024-ben összesen 63 főnek ítéltek oda PhD-fokozatot, és még várhatóan 14 fő kapja meg, valamint összesen 14 kolléga nyerte el a habilitációs fokozatot is” – osztotta meg a számadatokat Prof. Dr. Lázár György, majd hozzátette, 2024-ben, hosszú kihagyást követően, ismét bevezették a jelentkezők szóbeli felvételi meghallgatását.
Kiemelte, hogy egyetemünk és orvoskarunk számos hazai és nemzetközi ranglistában előkelő helyen szerepel. Kiemelte többek között, hogy a HVG 2024 Diploma különszámában szereplő oktatói kiválósági rangsorban, az ország összes egyetemi kara közül a SZAOK negyedik helyen szerepel, ez alapján pedig a Szegedi Tudományegyetem a legjobb orvosi oktatói karral rendelkezik.
Prof. Dr. Lázár György beszéde után Dr. Dux László és Dr. Zádor Ernő, a Biokémia Intézet egyetemi tanárai vették át a Professor Emeritus címet. Ez a cím azoknak a nyugdíjba vonult egyetemi tanároknak adományozható, akik legalább öt éven át egyetemi tanárként végzett kiemelkedő iskolateremtő oktatói, kutatói tevékenységükkel öregbítették a Szegedi Tudományegyetem hírnevét, és támogatták az oktatói-kutatói utánpótlást.
Ezután a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Tanácsa a Kar Kiváló Tudományos Diákköri Oktatója elismeréssel tüntette ki kiemelkedő oktató és szakmai tevékenységet végző kollégáit, akik több éven keresztül folytattak tudományszervezői, tehetséggondozó tevékenységet a tudományos diákköri mozgalomban. A kitüntetést Dr. Babik Barna, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet egyetemi tanára, Dr. Czakó László egyetemi tanár a Belgyógyászati Klinikáról és Dr. Klivényi Péter tanszékvezető egyetemi tanár a Neurológiai Klinikáról vehette át.
A Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elismeréseit Prof. Dr. Lengyel Csaba, a SZAKK elnöke adta át. Ünnepi beszéde az egyetem több mint 100 évre visszatekintő országos és nemzetközi hírnevét öregbítő eredményeikről és sikereikről szólt. Kiemelte a közelmúlt infrastrukturális fejlesztéseit a Gyermekgyógyászati Klinikán, az Onkoterápiás Klinikán, a Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrumban, illetve az Arc-, Állcsont és Szájsebészeti Klinikán, valamint elmondta, hogy a gyermekpszichiátria új épületszárnyba költözött, ami szülői elhelyezést is biztosít.
Ezután Prof. Dr. Lengyel Csaba beszédében rátért a humán erőforrás kiemelt fontosságára, és átadta a Klinikai Központ Emlékérmet Dr. Ferdinándyné Dr. Horváth Emese főorvosnak, az Orvosi Genetikai Intézet klinikai genetikusának, Horváthné Dr. Dobos Évának, az Egészségbiztosítási Igazgatóság munkatársának, Dr. Janáky Tamásnének, aki 26 évet töltött a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikán egészségügyi dolgozóként, valamint Dr. Végh Mihálynak a Szemészeti Klinika orvosának és a Kontaktlencse Laboratórium vezetőjének.
A Klinikai Központ Elnöki Dicséretét kapta meg Dr. Bozó Ildikó, a Dr. Bugyi István Szentesi Multdiszciplináris Centrum SBO részlegvezetője, Dorogi Magdolna szülésznő, a Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztály műszakvezető ápolója, Fátyolné Vida Éva, aki az Urológiai Klinikán a járóbeteg szakambulancia asszisztenseként tölt be vezetői szerepet, Kárpátiné Dr. Varga Erika Irma a Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika bőrpatológusa és általános bőrgyógyásza, Kisné Galamb Julianna a Tüdőgyógyászati Klinika munkatársa, a finanszírozási iroda vezetői feladatait ellátó Retkes Zsoltné, Dr. Szabó Mária a Sebészeti Klinika gyógyszerésze, a Klinikai Pénzügyi Iroda munkatársai, a Pathológiai Intézet Elektronmikroszkópos Laboratórium munkaközössége és a Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztály beteghordó munkavállalói közössége. Az idei eseményen vette át a 2023-as év Klinikai Központ Elnöki Dicséretét Dr. Mencser Zoltán, az Idegsebészeti Klinika részlegvezető főorvosa, a Gerinc Team munkacsoport vezetője.
Dr. Korom Irma főorvos, a Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika bőrgyógyásza átvette a „Hippokrates-díj a gyógyításért” elismerést. A Szegedi Tudományegyetem Kiemelkedő Egészségügyi Szakdolgozója díjat idén Horváthné Frankó Krisztina, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet intézeti főnővére, a Klinikai Központ Minőségéért Díjat pedig Prof. Dr. Klivényi Péter klinikai igazgató kapta, aki a Neurológiai Klinikán megálmodta és létrehozta a Stroke Centrumot.
Prof. Dr. Lengyel Csaba végül a Címzetes Főorvosi címről szóló emléklapokat adta át. Címzetes Főorvosi címet kapott Dr. Bóna Ramóna, Dr. Dobó Magdolna, Dr. Hursán Ágnes, Dr. Jeszenszky Mária, Dr. Mester János, Dr. Oláh Julianna Erzsébet, Dr. Szöllősi Krisztina, Dr. Makovei Edit Klára és Dr. Scherer Andrea.
A Rektori Elismerő Oklevelet Dr. Rédei Dóra adjunktus vehette át a gyógyszerészképzésben végzett magas színvonalú oktatási és kutatói munkájáért.
A „Szegedi Gyógyszerészképzés Fejlesztéséért Alapítvány” díjait Prof. Dr. Csóka Ildikó intézetvezető egyetemi tanár, az alapítvány kuratóriumának elnöke és Prof. Dr. Szakonyi Zsolt egyetemi tanár, a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja nyújtotta át. A „Kedvessy György pályadíj”-at a Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézetben dolgozó PhD-hallgatók és a karon tanuló gyógyszerészhallgatók nyerhetik el, idén Piszman Zsófia Ilona IV. éves gyógyszerészhallgató és Dr. Party Petra PhD-hallgató kapta meg.
Dr. Ignácz Kata Sára ez évben végzett gyógyszerész a „Magyarországon termesztett és a kereskedelmi forgalomban elérhető Lavandula angustifolia illóolajok gázkromatográfiás vizsgálata” című pályamunkájáért Dr. Novák István pályadíjban részesült.
Szabó Noémi megkapta az alapítvány különdíját; ő a Klinikai Gyógyszerészeti Intézet által szervezett, gyógyszerészhallgatóknak szóló gyógyszerészi gondozás versenyen lett első helyezett, és továbbjutott az „Év gyógyszerészhallgatója” országos betegtanácsadási versenyre.
Az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar Kabay János Szakkollégium és a Szegedi Gyógyszerészképzés Fejlesztéséért Alapítvány által alapított az „Év Szakkollégistája” Díjat 2024-ben Mester Csaba gyógyszerészhallgató nyerte el.
Az ünnepség Dr. Tálosiné Prof. Dr. Tóth-Molnár Edit egyetemi tanár, az Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar dékánjának beszédével ért véget.
Fotó: Prof. Dr. Rovó László nyitotta meg a XX. Szent-Györgyi Napok központi ünnepségét SZTE