• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gerincsebészeti témával indult a Szenior Akadémia szemesztere

Regionális hírek 2020.02.07 Forrás: Semmelweis Egyetem
Gerincsebészeti témával indult a Szenior Akadémia szemesztere

Napjainkban a minimálisan invazív technikák csúcsát az endoszkópos gerincsebészeti módszerek képezik.

Új helyszínen, a Nagyvárad téri Elméleti Tömbben folytatódik az idősebb korosztálynak és hozzátartozóiknak indított ingyenes, 12 alkalmas előadássorozat, a Szenior Akadémia az idei szemeszterben. A február 3. és április 27. között megrendezett szabadelőadás-sorozat dr. Banczerowski Péter előadásával indult, amely a gerincsebészet új lehetőségeiről szólt - számolt be a rendezvényről a Semmelweis Egyetem.

Dr. Banczerowski Péter, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti Tanszékének vezetője, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet idegsebészeti szakmai igazgatója „Új lehetőségek a gerincsebészetben” című előadásában kiemelte: az idegsebészet az orvostudomány legdinamikusabban fejlődő területe, amely az elmúlt években robbanásszerű technikai fejlődésen ment keresztül. Mint arra rámutatott, a gerincbetegség mára népbetegséggé vált, a gerincfájdalom a második legyakoribb betegség hazánkban. Nagyjából 3500-4000 műtét történik gerinccsatorna szűkület miatt – emelte ki.

Rövid történeti áttekintésében kitért rá, hogy kezdetben egy gerincműtét során nagyméretű vágást kellett ejteni a beteg testén, nagy izomleválasztásra volt szükség, mely során a gerinc tartószerkezete sérült, a gyógyulás folyamata elhúzódott, az esztétikai eredmény is kedvezőtlen volt, sok esetben kiterjedt hegesedés alakult ki. Ma már úgynevezett minimálisan invazív technikákkal ezek megelőzhetők. Példaképp említette a kulcslyuk sebészetet, mely során egy egész kis metszéssel elvégezhető a beavatkozás, lehetővé válik a tumorok eltávolítása az érintett szervek funkciójának megtartásával – világított rá.

Napjainkban a minimálisan invazív technikák csúcsát az endoszkópos gerincsebészeti módszerek képezik. Ilyenkor két apró 1-2 cm-es metszést ejtenek a megfelelő gerincszinten, ezen keresztül vezetik be az eszközöket a kívánt területre; a sebész tulajdonképpen egy monitoron keresztül nézi a képet. Az endoszkópos technika révén kiküszöbölhető az izomzat kiterjedtebb roncsolása, leválasztása; a nagy felbontású kamera pedig biztosítja a teljes műtéti terület beláthatóságát, biztonságossá teszi a gerinccsatornán belüli manipulációt – ismertette az eljárás előnyeit. Hozzátette: jelenleg világszerte csak néhány helyen alkalmazzák rutinszerűen ezt a műtéti típust, pedig ezzel a módszerrel a gerincbetegségek döntő többségét alkotó porckorongsérvek, gerinccsatorna szűkületek és a csigolya elcsúszások nagy része megoperálható lenne. Tudnunk kell azt is, hogy a daganat eltávolításakor várható-e valamilyen funkciókiesés, mely bénulással járhat a beteg számára. Ebben nyújt segítséget az elektrofiziológiai vizsgálat, melyet rendszeresen használnak a műtétek során – mutatott rá.

 

Dr. Banczerowski Péter előadásában szólt róla, hogy azokban az esetekben amikor nem alkalmazhatók ezek a minimálisan invazív technikák, kombinált sebészi feltárásra, több szakma együttműködésében egyfajta team munkára van szükség. A gerinc területén vannak speciális régiók, melyek kihívást jelentenek az idegsebészek számára, ilyen például a craniocervicalis (az agy és a nyaki gerincvelő közötti) átmenet – tette hozzá. Kitért a népbetegségnek számító oszteoporózisra (csontritkulás) is, mely az összeroppant csigolyatesteken túl jelentős gerinccsatorna szűkületet, illetve magának a gerincvelőnek az összenyomását okozhatja. Ezekben az esetekben műtéti megoldásra van szükség.

Szólt még a neuronavigáció szerepéről, mely tulajdonképpen egy 3D virtuális valóságot hoz létre; kitért a 3D nyomtatásra, mely már betört az idegsebészetbe is, illetve beszélt a jövőt jelentő robotsebészetről is.

(Fotó: Dimény András)