• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyermektrauma fejlesztés a DE Klinikai Központban

Regionális hírek MA 15:33 Forrás: Unideb
Gyermektrauma fejlesztés a DE Klinikai Központban

A Debreceni Egyetem immáron a progresszivitás legmagasabb szintjén végzi a gyermektraumatológiai ellátással kapcsolatos feladatokat.

Új gyermektraumatológiai részleget hoztak létre a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kenézy Gyula Campusán. A fejlesztés során egyebek mellett az Ortopédiai és Traumatológiai Klinikán három kórtermet alakítottak ki. A balesetben megsérült gyermekek számára az új környezet a korábbinál is színvonalasabb ellátást tesz lehetővé, írja az unideb.hu.

- A Debreceni Egyetem Klinikai Központ integrációja eredményeként egy több mint négymilliós betegforgalommal rendelkező egészségügyi intézmény jött létre, amely régiós, bizonyos esetekben határokon átnyúló feladatkörrel bír. A progresszivitás legmagasabb szintjén végzett tevékenységünk kiterjed a gyermekgyógyászati ellátásra is. A gyermeksürgősségi szakterületen az elmúlt időszakban jelentős infrastrukturális és szakmai fejlesztések történtek a Klinikai Központunkban. E fejlődési folyamat egy újabb állomása az Ortopédiai és Traumatológiai Klinika szakmai felügyelete alatt álló gyermektraumatológiai részleg kialakítása is, mely színvonalas környezetben, magas felszereltséggel áll a baleseti ellátás szolgálatában – mondta Szabó Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke.

A fekvőbeteg-ellátás szolgálatára két négyágyas és egy kétágyas kórtermet, míg a járóbeteg-ellátás fejlesztése érdekében gyermektraumatológiai várót és triázs helyiséget alakítottak ki. A Klinikai Központ vezetősége szerdán a helyszínen tájékozódott az új gyermektraumatológiai részleg tevékenységéről.

A Debreceni Egyetem a fejlesztéseknek köszönhetően immáron a progresszivitás legmagasabb szintjén végzi a gyermektraumatológiai ellátással kapcsolatos feladatokat. A Klinikai Központban évente húszezer gyermeket látnak el járóbetegként, míg csaknem ötezer kiskorú baleseti sérültet fekvőbetegként kezelnek. 2024-ben a baleseti sérülés miatt kivizsgált sérültek több mint nyolc százaléka 18 évnél fiatalabb volt.

- A gyermeksérültek eddig a felnőttekkel közösen, egységesen kerültek ellátásra az Ortopédiai és Traumatológiai Klinikán. 2024-től azonban hazánkban a gyermektraumatológia önálló szakma az orvosláson belül, így lehetőségünk nyílt, hogy a sérült gyermekeket a legkorszerűbb módszerekkel, egységes elvek alapján lássuk el. A fejlesztések révén elkülönítve tudjuk a beteg gyermekeket ápolni és az önálló kórtermekben a szülők is hatékonyabban segíthetik gyermekük gyógyulását – emelte ki Urbán Ferenc, az Ortopédiai és Traumatológiai Klinika traumatológiai és kézsebészeti szakmai koordinátora.

Karácsonyi Zoltán, az Ortopédiai és Traumatológiai Klinika ortopédiai szakmai koordinátora hozzátette: a kórtermek kialakításával egy gyermekközpontú, európai színvonalú ellátóhellyel gazdagodott a klinika. Az új részlegen az eddigiekhez képest nyugodtabb, diszkrétebb körülmények között tudják ellátni a fejlődési, illetve születési rendellenességgel rendelkező, valamint patológiás törést szenvedett gyermekeket is.

- Az aneszteziológusok elsődleges feladata, hogy csökkentsék a betegek fájdalmát a műtéti beavatkozáshoz. Míg a felnőttek megtanulták uralni a fájdalmukhoz kapcsolódó reakcióikat, addig a gyermekek erre nem képesek. Éppen ezért van szükség egy diszkrét, nyugodt, barátságos környezetre. Az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika a sérült gyermekek még hatékonyabb ellátása érdekében gyermekaneszteziológiai munkacsoportot hozott létre – tájékoztatott Fülesdi Béla professzor, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika igazgatója.

Nagy Mária Edit, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika aneszteziológia-intenzív terápiás szakorvosa, a gyermekaneszteziológiai csoport vezetője úgy véli: a szakemberek szoros együttműködésével kialakított kórtermekben és váróteremben a gyermekek sérülésekből fakadó fájdalmai, szorongásai és félelmei is könnyebben oldódnak majd, segítve ezzel mielőbbi gyógyulásukat.

A baleseti sérülés miatt szükségessé váló orvosi vizsgálatra a Kenézy Gyula Campus baleseti, betegfelvételi ambulanciáján kell jelentkezni, melyet betegirányító és tájékoztató táblák jeleznek.