Az enyhe tél és a szárazabb tavaszi időjárás miatt nagyobb lehet a levegő pollenkoncentrációja, így súlyosabb tüneteket tapasztalhatnak az allergiások.
Megszokott, hogy márciustól őszig az általános tünetek: orrdugulás, vízszerű orrfolyás, rohamszerű tüsszögés, orr-, torok-, szem- vagy fülviszketés miatt sokan keresik fel a klinikánk ambulanciáját, de idén az átlagosnál többen és súlyosabb tünetekkel is jelentkeznek – mondta dr. Kraxner Helga. A Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa hozzátette: sok embernek komolyan romlott az életminősége az erős allergiaszezon miatt.
Idén jóval többen fordultak az egyetem szakembereihez súlyos alvászavar, vagy múlni nem akaró fáradékonyság érzése, illetve az allergia következtében kialakult elhúzódó, vagy visszatérő kötőhártyagyulladás miatt – mondja a szakember. A szokásosnál korábban jelentkező és erős tünetek hátterében az enyhe tél és a nagy szárazság állhat, amely megnöveli az allergén növények pollenjeinek számát a levegőben. A hatékony terápia kialakítása és a gyógyszerek beállítása mellett életmódbeli változásokkal is javítható az allergiások élete: gyakori hajmosás, ruha- és ágyneműcsere, pollenszűrős szúnyoghálón keresztüli szellőztetés segíthet a tünetek enyhítésében. Érdemes emellett sós orrmosó folyadékot is használni, amely eltávolítja az orrnyálkahártyáról és a szem kötőhártyájáról az irritáns anyagokat és a pollent – javasolja dr. Kraxner Helga. (Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem)