• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Magukba zárt világok - autista művészek kiállítása

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Először láthatóak együtt magyar és német autista művészek alkotásai a Tárt Kapu Galéria Magukba zárt világok című kiállításán.

Autista művészek zárt világába enged betekintést a Tárt Kapu Galéria legújabb kiállítása. A Magukba zárt világok című tárlaton először láthatóak együtt magyar és német autista művészek munkái. Az alkotások a Mosoly Otthon Alapítvány 7000 darabos autisták által készített grafikai gyűjteményéből, és az autista alkotókat összefogó német akku – Autismus, Kunst und Kultur gondozásában álló alkotásokból származnak. A Norvég Civil Alap támogatásával létrejött tárlat 2015. november 30-ig tekinthető meg.

Az országban egyedül a Mosoly Otthon Alapítvány biztosít olyan művészetterápiás programot, amely minden tekintetben megfelel az autisták igényeinek. A foglalkozás 2010-ben indult el, és jelenleg hat autistákat ellátó lakóotthonban érhető el Tarr Hajnalka képzőművész vezetésével. Az alapítvány minden olyan fiatalnak felkínálja ezt a lehetőséget, aki kedvet érez az alkotáshoz, rajzkészségétől függetlenül. Az immár közel hétezer darabos rajzgyűjtemény is igazolja, hogy a művész saját, csakis önmagára jellemző világlátása teszi a rajzát megismételhetetlenné és értékessé.

„Az autisták jellemzően nem összefüggésekben gondolkodnak, hanem inkább képszerűen, ezért is fontos számunkra a művészetterápia. Az autista művészet éppen a sajátos karakterjegyeinek köszönhetően önálló művészeti területté nőtte ki magát, amelyet a meghökkentő tematika, egyedülállóan bravúros kompozíciók és tökéletes színérzék jellemzi" – emelte ki Tarr Hajnalka, a Mosoly Otthon Alapítvány művészeti programjának vezetője.

„Igazán különleges ez a kiállítás, hiszen autista alkotók munkái viszonylag ritkán láthatóak kiállításokon. Mind a Mosoly Otthon Alapítványnak, mind pedig a német akkunak az a célja, hogy autista művészek munkáit ismertesse meg minél nagyobb közönséggel, galériánk pedig szívesen partner ebben az izgalmas művészi kezdeményezésben" – mondta Tóth Eszter, a Tárt Kapu Galéria vezetője.

Az alapítvány művészeti foglalkozásain születő rajzok nemcsak kiállításokon jelennek meg, hanem jótékonysági aukciókon, illetve az alapítvány Autistic Art dizájnmárkájának termékein, azaz sálain, noteszein, pulóverein is. Az alapítvány célja, hogy javítsa az autizmussal élők életkörülményeit, és segítse integrációjukat a társadalomba. A termékek eladásából befolyó bevétel 11 magyarországi, az autizmussal élők igényeire specializálódott bentlakásos otthont segít, ahol összesen 217 autista fiatalt látnak el.