Az új meddőségi központban évente legalább kétezer pár kivizsgálását és orvosi ellátását tervezik.
Meddőségi központot adtak át kedden a Debreceni Egyetemen (DE); a modern műszerekkel felszerelt létesítményt százmillió forintos beruházással egy felújított villában alakították ki.
Szöllősi Katalin, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKF) osztályvezetője azt mondta, világszerte nő a meddőséggel küzdő nők és férfiak aránya, Magyarországon minden hatodik nő és férfi érintett. Ezért egészségügyi és népesedéspolitikai szempontból is kulcskérdés a meddőség kezelése, hogy minden vágyott gyermek megszülessen - tette hozzá. A szakember fontos célnak nevezte, hogy olyan egységesen magas színvonalú ellátórendszert alakítsanak ki, amely minden, meddőséggel küzdő párnak hozzáférhető egész Magyarországon. A meddőségi központ olyan hely, ahol "a remény és a szakszerű támogatás találkozik" - jegyezte meg.
Balla György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja, neonatológus professzor közölte, a meddőségi központ egyrészt fontos a családok szempontjából, mert minden tíz családból egy-kettőnek segíteni kell, hogy gyereke lehessen, másrészt fontos az egyetemnek, amely felelős ezekért a családokért. Hozzátette: volt időszak, amikor tíz, egy kilogramm alatti koraszülött közül csak egyet vihettek haza a szüleik, ma már tízből kilenc gyereket tudnak egészségesen hazaengedni. Azoknak a családoknak, akik a DE meddőségi központjában kérnek segítséget, nem engedik el a kezét: "gyermek lesz a vége" - fogalmazott az akadémikus.
Szabó Zoltán, a DE klinikai központjának elnöke jelezte: az új meddőségi központban évente legalább kétezer pár kivizsgálását és orvosi ellátását tervezik. Az átfogó nőgyógyászati és urológiai, andrológiai diagnosztikát és kezelést biztosító szervezeti egység a korábbinál is gyorsabb és egyértelmű betegutakat fog eredményezni, reményeik szerint hozzájárulva a vágyott gyermek megszületéséhez, a születésszám növekedéséhez.
Az avatáson elhangzott, a párok kivizsgálása egy helyen és egy időben történik, ami országosan egyedülálló, mint ahogy az a számítógépes spermaanalizátor is, amellyel a férfiakat vizsgálják.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt