Rendszeres szűrővizsgálattal és oltással megelőzhető a nőket érintő egyik legveszélyesebb betegség.
- Aki rendszeresen jár nőgyógyászhoz, az biztosan nem marad le a méhnyakrák-szűrésről, hiszen mindennapi munkánk során ez a leggyakoribb beavatkozás. Egyszerű, gyors és fájdalommentes vizsgálat, amitől nem szabad félni. A méhnyakrák korai felismerésével és az egyre hatékonyabb kezeléseknek köszönhetően fel lehet épülni az egyébként halálos betegségből – hívja fel a figyelmet a szűrés fontosságára Póka Róbert, a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatója az intézmény honlapján. Annak kapcsán kérdezték a szakembert, hogy január 22. és 28. között, az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét keretében Debrecenben is lesznek programok.
Hazánkban a nemi élet kezdetétől 65 éves korig javasolt az évenkénti méhnyakrák-szűrés. A klasszikus szűrővizsgálattal az elváltozások még csírájukban felismerhetők és hatékonyan kezelhetőek. Emellett az innovatív megoldásoknak köszönhetően a diagnosztikában jelentős minőségi fejlődést biztosít a folyadékalapú sejttani vizsgálat: ez már a HPV-vel fertőzött sejtek osztódási képességét is pontosan képes meghatározni.
További védelmet jelent az oltás, mely a megelőzés legbiztosabb módja. A méhnyakrák az első olyan rosszindulatú daganat, ami vakcinával megelőzhetővé vált. Emiatt, és az egyre biztatóbb kezelési megoldások okán Póka Róbert bizakodó a betegség legyőzésének esélyeivel kapcsolatban. - Hosszú távon arra számítok, hogy a méhnyakrák, ha nem is tűnik el teljesen, de olyan ritka betegséggé válik, mint a himlő. Ehhez fontos, hogy a társadalom minél nagyobb hányada, fiúk és leányok egyaránt védetté váljanak a HPV-vel szemben – hangsúlyozza Póka Róbert.
A Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának orvosai és szakdolgozói is részt vesznek a 11. Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét debreceni rendezvényén, mely január 26-án, 14 órától lesz a Nagyerdei Stadionban.