Együtt fejlesztheti mellkasműtéti technológiáját a szegedi és a temesvári klinika.
Összesen 290 ezer eurót fordíthat a szegedi és a temesvári sebészeti klinika a minimálisan invazív sebészeti tudás és technológia fejlesztésére – tájékoztatta a Weborvost prof. dr. Lázár György, a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinikájának tanszékvezetője egy most induló nemzetközi továbbképzési és műszerfejlesztési projektről. A 2007-2013 közötti időszakra meghirdetett Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében a beruházás az EU Regionális Fejlesztési Alapja társfinanszírozásában valósul meg.
A résztvevő felek számára az egyik legnagyobb előnyt az jelenti, hogy a fejlesztéshez nem kell önerőt biztosítaniuk. A támogatás logikája, hogy az EU a kapacitásoknak és ellátásoknak az országhatároktól független, regionális összehangolását ösztönzi. A Dél-Alföldön is több kezdeményezés indult már, amely nemcsak a magyar megyékben elérhető egészségügyi szolgáltatásokat vette figyelembe, hanem Romániával, Szerbiával együttműködésben gondolkodtak fejlesztésekben. Több nyugat-európai modellértékű példa is van arra, hogy a műszerbeszerzéseknél, szakmai specializációknál figyelembe veszik a határok túloldalán lévő ellátási formákat is.
A mostani sebészeti beruházás keretében a szakmai tapasztalatcserén túl mindkét intézményben modernizálják a mellkasi műtétekhez használt berendezéseket: egy új minimálisan invazív sebészeti torony kerül Szegedre is, amely a speciális vágóeszközön és monitoron túl a mellkas középső részét áttekinteni képes video mediasztinoszkópot is tartalmaz. Ennek az a jelentősége, hogy nagyobb arányban és nagyobb biztonsággal végezhetnek olyan operációkat, ahol a nyílt feltárású műtétek helyett a rövidebb lábadozási idejű, illetve kisebb kockázatú endoszkópos sebészet eszköztárát vethetik be. A berendezések közbeszerzését már elindították, az ütemterv szerint őszre üzembe állhatnak az új eszközök.
– Mindkét klinikán nagy műtéti tapasztalattal rendelkeznek a sebészek, ám amíg Temesváron arányaiban inkább a TBC minimálisan invazív operációjában bírnak nagyobb jártassággal, Szegeden az elsődleges tüdőrák és különféle daganatos betegségek tüdőáttétei, továbbá a csecsemőmirigy megbetegedésének endoszkópos sebészete áll a fókuszban – tájékoztatott a szakmai tapasztalatcsere alapjairól dr. Furák József, a szegedi mellkas sebészet osztályvezető főorvosa.