Folyamatosan költöznek az osztályok Szegeden, csütörtökön az egységesített traumatológiai központot avatták fel.
– Sokszor volt ideges a klinikavezető amiatt, hogy a traumatológia két telephelyen párhuzamosan működött. Az átalakítás már régóta indokolt volt szakmailag, az egészségügyi integráció keretében megvalósított fejlesztéssel sokkal megnyugtatóbb körülmények közé került a betegellátás – fogalmazott Pál Attila, a szegedi egyetemi orvoscentrum elnöke csütörtökön, a klinikai központ átalakított traumatológiai részlegének átadásán. A Traumatológiai Klinika új fekvőbeteg részlege az Új Klinika (csak a szegediek hívják így, már több évtizedes) második emeletére költözött, ide került – a gyermekpszichiátria helyére – az egykori Kálvária sugárúti II-es kórház traumatológiai osztálya és a korábban a IV. emeleten működő „fél" traumatológiai osztály is. Az integrációval értelemszerűen jelentősen megnőtt a klinika égisze alatti betegforgalom: csaknem kétszer annyi járóbeteget, harmadával több fekvőbeteget kellett ellátni, s az operációk száma is számottevően gyarapodott.
A történtek előzménye, amint arról a Weborvoson többször írtunk, hogy Szegeden az önkormányzat mind a városi kórház, mind a járóbeteg-szakellátás működtetését átadta az egyetemnek. ez arra szolgált, hogy a tanszékek irányításával egy egységes, magasabb színvonalú, a párhuzamosságokat kiiktató, s a korábbinál takarékosabban működtethető egészségügy ellátás valósuljon meg.
Az átszervezés nehézkesen indult, mivel mind a városi képviselők, mind az egyetem részéről számos kétség merült fel, ám végül megegyezésre jutottak a felek. Az utóbbi hónapokban számos átalakítás történt, például több osztály új helyre költözött, s épületrészek szabadultak fel. Az átszervezés belső konfliktusokkal is jár, hiszen a változtatások sérthetik az orvosok, esetleg egyes szakmák érdekeit, évtizedeken át megszokott működési rendjét, ám a klinikai központ vezetése többször hangsúlyozta: senki sem gondolta, hogy egy ekkora átalakítást konfliktusok nélkül le lehet vezényelni. Benedek György orvoskari dékán csütörtökön azt mondta: az integráció igazi győztesei a betegek, akik az orvoskari professzorok irányítása alatt a korábbinál jobb színvonalú ellátásban részesülnek, s ezzel – mind fogalmazott – „a hibaszázalék is jelentősen csökkent."
Szabó Gábor rektor az átadón úgy fogalmazott: az integrációs folyamat elején voltak szkeptikusok, ő maga is az volt, ám egyre több bizonyíték van arra, hogy az egységesítés szakmailag sok pozitív hozadékkal jár. Hozzátette: nemcsak az infrastrukturális integrációt kell megvalósítani, hanem a gondolkodásmódban és a munkaszervezésben is összhang kell, s meglátása szerint ez jelenleg leginkább az egészségügyi ellátásban érhető tetten. A rektor azzal folytatta: amint egy évvel ezelőtt, úgy most is türelmet kér mindenkitől, mert az integrációnak még számos lépése hátravan, ám 2012 decemberére, amikorra a pólusprogram nyomán a klinikaparkban megépül egy új klinikai tömb is, Szegeden minden területen európai szintű betegellátás valósulhat meg.
Simonka János Aurél, a Traumatológia Klinika tanszékvezetője arról tájékoztatott: a klinika immár egy szinten működik 92 aktív, 16 rehabilitációs és 10 krónikus ággyal. – Egy valódi traumaközpont jött létre, ahol a klinikai centrum szakmai hátterével a koponya- és agysérültek ellátásától az idegsebészeten, mellkassebészeten át az ér- vagy a kézsebészetig minden szakterületen ütőképes csapat dolgozik – fogalmazott. Hozzátette: egy ügyeletben egyszerre legalább 22 emberre van szükség, akik fel vannak készülve arra, hogy egy politraumatizált és három másik többszörös sérültet el tudjanak egyidőben látni. Ugyancsak növeli a biztonságot, hogy a klinika mellett kialakított heliporton a légimentők is elérik a centrumot. (Évekkel ezelőtt a városon kívül tudott csak leszállni a helikopter, onnan mentőautóval szállították tovább a sérülteket.) Simonka János Aurél megjegyezte: nagy előrelépésnek tekinti azt is, hogy végre nemcsak heliport, hanem mentőhelikopter is van a régióban. (Hosszú időn át nem volt biztosítva a közvetlen légimentés a Dél-Alföldön, januárban adták át a régiót ellátó mentőbázist Szentesen.)
Az integráción túl a kórházi dolgozók munkakörülményeinek és a betegellátás javítása érdekében a kórtermekben többek között korszerűsítették a világítást, orvosi gázokat elérhetővé tévő ágysávokat és nővérhívó rendszert építettek ki, renoválták a nővérszobákat, új kötözőket és irodákat alakítottak ki. A klinikán új vizesblokkok szolgálják a betegek kényelmét, s a régieket is felújították, akadálymentesítették.
Varga Endre, a Traumatológiai Klinika professzora kitért rá: nem elég a műszerezettség, folyamatosan továbbképzett, gyakorlott, rutinos orvosokra és nővérekre van szükség, mivel a traumatológiában rendkívül gyorsan kell döntéseket hozni, ez pedig biztos elméleti és technikai tudást, állandó gyakorlást kíván meg a team minden tagjától. A klinika több nemzetközi képzési programba és kutatásba bekapcsolódott, rendszeresen szerveznek továbbképzési gyakorlatokat. A Műtéttani Intézetben a technikát csiszolják, a gyógytornászok és nővérek bevonásával pedig olyan szituációs helyzeteket hoznak létre, amikor az orvosoknak az intézménybe egyszerre bekerülő súlyos sérülteket kell ellátniuk. Varga Endre érdekességképpen megjegyezte: nemcsak orvosokat és ápolókat készítenek fel betegellátásra, de például részt vettek a Föld körüli útra induló magyar vitorlázók felkészítésében is, hogy a sportolók megtanulják mit tehetnek vészhelyzetben, ha nincs a közelben orvosi segítség.