A kápolna összeköttetésben áll a mentőszolgálattal, ezért negyed órán belül biztonságba kerül a csecsemő.
"Oltalomkápolnát" épített újszülöttek megmentéséért a litéri római katolikus egyházközség. A kezdeményezők azt remélik, hogy az oltalomkápolna segítséget nyújt a nehéz helyzetbe jutott anyák számára – mondta el az MTI-nek a projektkoordinátor. Balogh Ákos közölte: a Szent Péter esernyője népegészségügyi programhoz csatlakoztak az oltalomkápolna megépítésével, amelyet Eőry Ajándok orvos-természetgyógyász neve fémjelez.
Az ácsolt szerkezetű kis építményben egy üvegszekrény van, abban pedig egy mózeskosár található. A kápolna megoldást nyújthat a nehéz helyzetbe jutott, elkeseredett anyák számára, gyermekük biztonságos, névtelen elhelyezésére – mondta Balogh Ákos. Hozzátette: a kápolna összeköttetésben áll a mentőszolgálattal, ezért negyed órán belül biztonságba kerül a csecsemő, az anyának pedig nem kell a felelősségre vonástól tartania, hiszen a kápolna inkubátornak minősül. Az orvosi ellátás után a gyerekek rövid időn belül nevelőszülőkhöz kerülnek.
Eőry Ajándok elmondta: 2012-ben kezdeményezte Bíró László tábori püspöknél, hogy "nyíljon ki Szent Péter esernyője" a katolikus plébániákon. A kezdeményező orvos-természetgyógyász úgy tartja, az élet megőrzése "szent kötelességünk", amiben az egyháznak is szerepet kell vállalnia.
Emlékeztetett: 2012-ben Kistarcsán nyílt az első oltalomkápolna, a litéri a második. Hozzátette: az előző egészségügyi államtitkárság ígéretet tett arra, hogy a közeljövőben a jogi környezet megváltoztatásával egyszerűbbé válik az inkubátorok kihelyezése. A következő oltalomkápolnát a tervek szerint Szegeden állítják majd fel.