• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Orgonát avatott a Semmelweis Egyetem

Regionális hírek Forrás: Semmelweis Egyetem

A koncert bevételét a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat számára ajánlották fel a szervezők.

Johann Sebastian Bach 332. születésnapján a Semmelweis Egyetem egykori hallgatói, tanárai támogatásának köszönhetően klasszikus hangzású orgonát avattak fel a Nagyvárad téri Elméleti Tömb (NET) megújult Dísztermében. Az orgonán az Alumni Igazgatóság által szervezett est keretében elsőként Varnus Xavér orgonaművész játszott zenésztársai, Barcza-Horváth József és Czirják Tamás kíséretében. Az elsősorban egyetemi polgároknak szóló koncert bevételét a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat számára ajánlották fel a szervezők - tudóstott az eseményről az intézmény honlapja.

A klasszikus hangzású és értékes Hammond orgona beszerzésének ötlete Dr. Blazsek Józseftől származik. Az Orálbiológiai Tanszék docense köszöntőjében elmondta, a Semmelweis Tavaszi Fesztivál kapcsán fogalmazódott meg benne a gondolat, hogy az egyetem falain belül lehetőséget adjanak a fiatal tehetségeknek, így indult el az E-galeri 2015-ben. A NET Dísztermének felújítása adta az ötletet egy klasszikus orgona elhelyezésére, amit 14 támogató segítségével sikerült megvásárolni, és újabb lehetőségeket jelent az egyetem saját rendezvényeinek színesítésére, illetve komolyzenei koncertek, jótékonysági estek rendezésére – mondta Dr. Blazsek József. A docens szólt róla, az orvosi pályára készülőknek és az azt gyakorlóknak azért is fontos művészeti ág a zene, mert annak alapja az egymásra figyelés, a gyógyító munka pedig szintén az empátiára épül. Ismertette, a Bach születésének 332. évfordulójára eső koncerten való fellépést ingyenesen elvállaló Varnus Xavér ötlete volt, hogy az este adománygyűjtéssel is kiegészüljön, a leukémiás gyermekek vér-transzplantációjának támogatását pedig Dr. Blazsek József javasolta.

Az egyetem vezetése nevében Dr. Bagdy György tudományos rektorhelyettes vette át ünnepélyesen az orgonát és köszönetet mondott az orgona megvásárlását támogatóknak, az est fellépőinek és szervezőinek, valamint a jegyvásárlással a beteg gyerekeket megsegítő vendégeknek.

Az este jegybevételéből származó támogatást a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat képviseletében Dr. Kriván Gergely elnök és Dr. Rényi Imre, a II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika adjunktusa vették át. Dr. Kriván Gergely ismertette, a hálózat 1971 óta működik, és a példamutató nemzetközi szakmai és emberi kezdeményezésnek köszönhetően mára a leukémiás gyermekek gyógyulási esélye 90 százalékra nőtt. Dr. Rényi Imre reményét fejezte ki, hogy a kezdeményezés példaértékű lesz, és a jövőben sok nehéz helyzetű betegen tudnak adományokkal segíteni. Hozzátette, a gyermekek testi és lelki gyógyulása sokszor olyan technikai követelményeket kíván, amelyeket a hasonló felajánlások nélkül szinte lehetetlen lenne megvalósítani.

Az orgona felavatása előtt egy transzplantáción átesett, mára gyógyult művész, Szél Levente játszott klarinéton a beteg gyermekek nevében. Varnus Xavér, valamint zenésztársai, Barcza-Horváth József, Czirják Tamás Bach-átiratokat és egyéb zenei meglepetéseket adtak elő – az orgonaművész szavai szerint teljesen improvizatív módon. A teljes beszámoló itt olvasható

(Fotó: Adrian Zoltán)