• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pilot kutatólaboratórium épül a Debreceni Egyetemen

Regionális hírek 2021.01.29 Forrás: MTI
Pilot kutatólaboratórium épül a Debreceni Egyetemen

Az új laboratóriumban folyó kísérletek, kutatások hozzájárulnak majd a leendő nemzeti oltóanyaggyárban folyó munkához is.

Vírus- és baktériumalapú biológiai hatóanyagok steril gyártási technológiával történő előállítására kutatólaboratóriumot építenek a Debreceni Egyetemen (DE) - közölték a projekt vezetői csütörtökön online sajtótájékoztatón. Pintér Ákos általános rektorhelyettes kiemelte: a DE 3,999 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatást nyert a GINOP pályázatán. A Pilot kutatólaboratórium létrehozására a Debreceni Egyetemen elnevezésű pályázat európai uniós támogatással, a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.

A rektorhelyettes szerint az új laboratóriumban folyó kísérletek, kutatások hozzájárulnak majd a leendő nemzeti oltóanyaggyárban folyó munkához is.

Sebők Katalin, a Nemzeti Kutatás-fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettese azt emelte ki, hogy a Debreceni Egyetem élen jár az egyetemi tudás és a gazdaság szereplőinek összekapcsolásában, ebbe a sorba illeszkedik a pilot labor fejlesztése is.

Az innovációs hivatal támogatja a tudás és a gazdaság együttműködését, tavaly 145 milliárd forintot allokáltak ilyen célokra - fűzte hozzá.

Az online projektnyitón elhangzott: a pilot labor a Vezér utcai egyetemi innovációs parkban valósul meg, ahol két egymástól elválasztott területen vírus- és baktériumalapú biológiai hatóanyagok steril gyártási technológiával történő előállítására nyílik lehetőség. A vírusok és a baktériumok szaporítása és tárolása, két egymástól elválasztott 2. biológiai biztonsági szintnek megfelelő (BSL2) munkakörnyezetben fog folyni.

A víruskutatások célja elsősorban a modern vírusvakcina-kutatás fejlesztése. A kialakítandó infrastruktúra magasabb szintre emeli a vírusvakcinák kutatását, lehetővé tesz prototípus vakcinákkal kapcsolatos kísérleteket és a formulálásukkal összefüggő fejlesztéseket - jelezték hozzátéve: a bakteriológiai részlegen a törzsek közepes és nagy volumenű fermentoros termelésére is lehetőség nyílik a projekt segítségével, "megteremtve a rekombináns készítményeket termelő baktériumtörzsek pilot méretű előállításának feltételeit is".

A szakmai tájékoztatón elhangzott: "a rekombinánsfehérje-technológia alkalmazásával különböző vírusok fehérjéit baktériumok segítségével nagy tömegben lehet majd termelni, ami az új típusú rekombináns vakcinák fejlesztésének alapfeltétele. A rekombináns fehérjék fermentorban való termeltetése nemcsak vírusvakcinák fejlesztésére lesz alkalmas, hanem különböző fehérje természetű terapeutikumok (inzulin, szomatotróp hormon) készítményekkel kapcsolatos kutatásokra és ilyen szerek előállítására is alkalmas".

Pintér Ákos rektorhelyettes azt is kiemelte, hogy a projektben résztvevő kutatók a Debreceni Egyetem karokon átívelő kutatócsoport-hálózatainak kutatói. Ezek a kutatói hálózatok összefogják különböző tudományterületek szaktudását, sokféle szakember - farmakológusok, mikrobiológusok, biotechnológusok, biomérnökök, gyógyszertechnológusok, botanikusok, biológusok, analitikusok, közgazdászok, jogászok - összekapcsolásával a fejlesztés teljes folyamatának végigkövetését teszik lehetővé.