Kevés a gyerek, kevés az orvos: nyáron átszervezik a salgótarjáni gyermekorvosi körzeteket.
![]() |
A doktornő Salgótarján 2. sz. házi gyermekorvosi körzetben 840 gyermek egészségügyi ellátásáról gondoskodik, valamint két általános iskolában teljesít iskolaorvosi feladatokat. Miután azonban betöltötte a 63. életévét, s az utóbbi években megromlott egészségi állapota, kérte a Közgyűlést, hogy - méltányolva életútját, több évtizedes munkálkodását – 2006. július 31-vel, közös megegyezéssel szüntesse meg a megbízási szerződést.
Csakhogy: dr. Kovács Katalin több mint öt éve vásárolta meg a Március 15. út 26. szám alatt található gyermekorvosi rendelőjét. Az adásvételi szerződés értelmében az ingatlanban - mivel eladása az önkormányzat kötelező feladatellátásához kapcsolódó tevékenység gyakorlásához fűződött - kizárólag orvosi tevékenység folytatható, illetve a háziorvosi tevékenységgel összegyeztethető egyéb egészségügyi szolgáltatásra használható, vagyis az ingatlan kizárólag orvosi rendelő céljára idegeníthető el. A doktornő több alkalommal meghirdette a gyermekorvosi körzetet, mint praxist , de mert nem talált orvost, aki a praxist folytatná, ezért felajánlja, átadja az önkormányzatnak.
Az adásvételi szerződés alapján az ingatlanra Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata javára elővásárlási jogot jegyeztek be az ingatlan-nyilvántartásba.
A doktornő kérelmezte, hogy az önkormányzat a ma már az ő tulajdonában lévő orvosi rendelő funkciójára, hasznosíthatóságára, elidegenítésére vonatkozó korlátozást - amelyet annak idején az eladáskor az adásvételi szerződésben kikötött - oldja fel.
Kérelmének indoka egyrészt, hogy magántulajdonú ingatlanában a megbízási szerződésben foglaltakon alapuló kötelező önkormányzati feladat-ellátáshoz kötődő tevékenysége megszűnne, másrészt - bár heti néhány órában - szándékában áll ott majd rendelni, de az abból származó bevétel nem fogja fedezni a magas rezsiköltségeket. Salgótarján Megyei Jogú Város Közgyűlése csütörtökön dönt az ügyben, az előterjesztés szerint a megbízási szerződést közös megegyezéssel július 31-ei hatállyal megszüntetnék, az önkormányzattól megvásárolt rendelőingatlanról azonban várhatóan csak később döntenek.
Az önkormányzat egészségügyi bizottsága szerint augusztustól át kell szervezni a házi gyermekorvosi körzetbe tartozó gyermekek egészségügyi ellátását. Ezt nem csak a nyugdíjazás kényszeríti ki, hanem az is, hogy az önkormányzati választások napjával egy időben Somoskőújfalu önálló községgé alakul, ami miatt a városban élő gyermekek száma 320-330 fővel csökken majd.