Az orosházi kórház gyermekosztálya egy „csiszolatlan gyémánt” hatalmas fejlődési lehetőségekkel dr. H.Nagy Katalin szerint.
Édesanyja inspirálta az egészségügyi pályára, ő pedig minden lehetőséget megragadott, hogy ki is teljesedjen benne, munkája egyben a hivatása is. A gyermekek gyógyítása, a gyerekbetegségek okainak kutatása és a megelőzés évtizedek óta része a mindennapjainak, újításai, állandó ötletei a körülötte dolgozókat is inspirálja. Szerinte az orosházi kórház Csecsemő- és Gyermekosztálya egy „csiszolatlan gyémánt” hatalmas fejlődési lehetőségekkel, ahova Berci nevű kutyájával minden egyes nap mosolyt és nyugalmat hoznak, olvasható a kórház honlapján.
Aki az orosházi kórház gyermekosztályán jár, elsőre igencsak meglepődik, amikor a folyosón szembejön vele egy barna szőrű négylábú. Ő nem más, mint Berci, egy labradoodle (labrador és uszkár keveréke), aki dr. H. Nagy Katalint segíti abban, hogy a gyerekek minél gyorsabban gyógyuljanak.
– Nagyon régóta szerettünk volna kutyát, de olyan életvitel mellett, ahol korán reggel mindenki elmegy, majd késő délután ér haza, nem vállaltuk be. Amikor a gyerekeim felnőttek, üresebb lett a ház, így kitaláltuk, jöhet a kutya. Néhány éve az általam vezetett cukorbeteg táborban terápiás kutyákkal foglalkozó alapítvány tartott a gyermekek számára foglalkozást. Én is megdöbbentem, mennyire ügyesen dolgoztak a kutyák. Az összes gyerek kinyílt, nevetett, teljesen felvillanyozta őket az állatok jelenléte. Innen jött az ötlet, hogy ha már lesz kutyám, akkor én is szeretném, ha segítene a gyógyításban – mesélte a kezdetekről.
Berci 2020. decemberében született, 8 hetes kora óta van a doktornőnél, és a sok közös tanulás, kiképzés és vizsga után 2022. decemberében váltak terápiás párossá.
– A tapasztalatok annál is jobbak, mint amit előre reméltem. Nyilván az eltelt évek alatt ő is nagyon sokat változott, komolyodott.
Otthon olyan, mint minden kutya: néha lusta, néha hebrencs, néha őrült mód rohangál. De ahogy rákerül a hám és a nyakára teszem a Segítőkutya feliratú kendőt, azonnal felelősségteljessé válik.
Az osztályon is azt tapasztalom, hogy már a jelenléte is nyugtató, és nem csak a gyerekekre van ilyen hatással, hanem a szülők és a kollégák hangulatára is, a jelenlétében szinte mindenki mosolyog. Ha ott van a közelben a kutya, hihetetlen nyugalmat, letisztulást, lenyugvást érezni. Emellett óriási kommunikációs ponttá válik. Az a gyerek vagy szülő, aki a félelmei, szorongásai miatt nehezebben kommunikál, a kutya jelenlétében gyorsan megnyílik, hiszen el tudunk kezdeni beszélgetni Berciről, akit közben persze meg is lehet simogatni, így azonnal megvan az első lépés – mondja a főorvos.
Mindezt megerősítendő ottjártunkkor épp egy kislány, Izabella fogta a kutya pórázát, és vezette fel-alá, adta neki az utasításokat, amit Berci készséggel teljesített a jutalomfalatokért. A kutya tehát kapocs az orvos és a gyermek, valamint a szülő között.
Berci komoly kiképzésen esett át és folyamatosan trenírozzák. Gazdája halkan, de határozottan beszél hozzá, minden utasítást, kérést azonnal teljesít. Matricával teli kis kosarával a szájában indul a vizsgálatra, vizitre, de a kórterem ajtaja előtt mindig megáll, oda csak akkor lép be, ha engedélyt kap. Ugyanis ha egy kisgyerek fél a kutyától, nem erőltetik Berci jelenlétét. Ez azonban elég ritka, a tapasztalat inkább azt mutatja, hogy szeretik a gyerekek.
Munka, tanulás és három szakvizsga
A kutyás gyógyítás az utóbbi évek hozománya, amit több évtizedes szakmai múlt előzött meg. Amikor arról kérdezem a doktornőt, miként emlékszik vissza a kezdetekre, széles mosoly kíséretében kezd el sztorizni.
– Édesanyám körzeti orvos mellett dolgozott nővérként szülővárosomban, Gyomaendrődön, sokszor hallhattam otthon, milyen megértéssel, szeretettel beszél a betegeiről. Úgy hiszem, ez a belőle sugárzó empátia ragadott meg, így nem is volt igazából kérdés számomra, hogy a gyógyítás lesz az én utam – vallja a kezdetekről dr. H. Nagy Katalin.
A pályakezdésre több helyen is lehetőséget kapott, de mivel férje – akivel a diplomaosztó utáni röviddel házasodtak össze – is Békés megyei, Gyulát választották lakhelyül, első munkahelye pedig a gyulai kórház gyermekosztálya lett.
– Az első osztályvezetőm, Dr. Márkus Vera főorvosnő – aki nagyon szigorú, de következetes főnököm volt – mindenkitől elvárta, hogy fejlődjön, tanuljon, szakosodjon. Én is alatta váltam szakorvossá 1994-ben és az ő biztatására kezdtem el a tüdőgyógyászat és a diabetológia specializációt. Mindkét szakirány igen fontos szerepet tölt be a gyermekgyógyászaton belül napjainkban, és már akkor, az 1990-es évek végén jól érzékelhető volt az esetszámok intenzív emelkedése. Így a speciális eseteket nem Debrecenbe vagy Szegedre kellett továbbküldeni, hanem helyben tudtunk gyógyítani modern diagnosztikai és terápiás lehetőségekkel – mondja az ekkori időszakról.
Országos hírűvé tett gyermekosztály
Mire letette a két újabb szakvizsgáját, dr. Sipos Péter lett az osztályvezető főorvos a gyulai gyermekosztályon, aki folytatta elődje munkáját, így dr. H. Nagy Katalin megkapta élete lehetőségét: részese lehetett az akkor már nagy múltúnak mondható tüdőgyógyászatnak és kialakíthatta a gyermekorsztályon a diabetológiát.
– Ez utóbbi óriási kihívás volt, hiszen szó szerint mindent az alapokról kellett felépíteni. De nagyon jó tanítómestereim voltak, és szakmailag jól képzett, elismert kollégákkal dolgozhattam. Így az évek alatt fokozatosan az ország elismert gyermekdiabétesz központjává váltunk, több száz diabéteszes gyermek állt a gondozásunk alatt, ezek között voltak a megyehatáron, sőt az országhatáron túlról érkezettek is – meséli.
Az újabb nagy lépés szakmai pályafutásában az volt, amikor átvette a gyulai kórház gyermek intenzív részlegének vezetését, amit 15 éven keresztül látott el. Ezzel egyidőben nem csak a gyógyítás, hanem a tudományos kutatómunka is fejlődött az osztályán, ennek is köszönhetően a Pécsi Tudományegyetemen 2013-ban megszerezte a PhD fokozatot.
A Gyulán eltöltött hosszú évek után 2020-ban a Békés Vármegyei Központi Kórház békéscsabai Dr. Réthy Pál Tagkórház Gyermekosztályának vezetését vette át, amit 2021 novemberéig végzett. Ekkor jelentős változás következett életében, kipróbálta magát a magán ellátásban és egy ideig iskolaorvosként is tevékenykedett. 2023. áprilisától Eleken gyermek háziorvosként praktizált, néhány hónappal később azonban felkérést kapott Miskolcról, így 2024. januárjában új kihívásokat kapott.
Miskolcról Orosházára
– A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház Gyermekegészségügyi Központjában sokrétű feladatokat láttam el. Dolgoztam a gyermekpulmonológiai és diabetológiai szakambulanciák mellett a Belgyógyászati Osztályon főorvosi munkakörben és a Gyermeksürgősségi Ambulancián műszakvezetőként, de én feleltem a medikusok angol nyelvű tanulmányi képzéséért is. Komoly szakmai kihívás, nagy felelősség volt, de ezek engem mindig motiváltak, és olyan szemléletformáló kollektívában dolgozhattam, ahol jól éreztem magam – fogalmaz.
Azonban ebben az időszakban több olyan esemény történt családjában, ami miatt sűrűbben itthon kellett lennie, nagy szüksége volt jelenlétére szeretteinek, a Gyula – Miskolc távolság viszont ezt nehezítette.
– Épp ebben az időszakban, 2025. áprilisában már arról beszélgettünk, kevesebb munkát vállalok Miskolcon, hogy itthon tudjak lenni, amikor telefonon keresett dr. Bozsár Stefánia főigazgató, nincs-e kedvem az orosházi kórházban dolgozni. A férjem is örült a lehetőségnek, én is rábólintottam, így 2025. június 1-je óta immár az Orosházi Dr. László Elek Kórház Csecsemő- és Gyermekosztályán vagyok – mondja mosolyogva.
Az orosházi gyermekosztály egy “csiszolatlan gyémánt”
Az eltelt 1 hónap alatt volt módja megismerni az orosházi kollégákat, az itteni működést. Hangsúlyozza, városi kórházként nagyon mások a lehetőségek mint Gyulán vagy Miskolcon voltak, egy viszont ugyanaz: a beérkező beteg gyerekeket itt is a legnagyobb szakmai tudással kell ellátni és gyógyítani.
– Ezekben a hetekben az orosházi kollégák maximális tiszteletet vívtak ki nálam.
Az a hihetetlen szakmai alázat, a gyerekek iránti szeretet és az, hogy az elmúlt időszak nehézségei és bizonytalansága ellenére töretlen hittel kitartottak, elkötelezettek maradtak az osztályuk és a kórházuk mellett, elismerésre méltó.
Ez azt bizonyítja nekem, szeretik a hivatásukat, szeretik a gyerekeket – hiszen szinte mindenki családanya –, szeretik ezt a közösséget. De félretéve az érzelmi részt: az évek, évtizedek alatt szerzett szakmai tapasztalatuk is magas szintű, az orvosok kérését a legjobb tudásuk szerint igyekeznek megvalósítani, jó meglátásaik vannak, ha bizonytalanok, akkor mernek kérdezni. Szeretnének tanulni, fejlődni, nyitottak minden új felé. Az orosházi gyermekosztály egy “csiszolatlan gyémánt”, ilyen szakembergárdára lehet alapozni. Látom, hogy érdemes azokat a specialitásokat – gyermek tüdőgyógyászat, gyermek allergológia – helyben tartani, még jobban beépíteni a mindennapi általános gyermekgyógyászati gyakorlat mellé, amelyek nagy valószínűséggel itt is jelentős gyermekpopulációt érintenek. Ahhoz, hogy ezt megvalósítsuk, időre, türelemre és tudatos tervezésre van szükség, de ha végigvisszük, az orosházi gyermekosztály olyan stabil pont lehet a régióban, amihez kapcsolódhat egy sor egyéb ellátás – fogalmazta meg elképzeléseit dr. H. Nagy Katalin.
A gyermekek gyógyulása a legfőbb cél, ehhez kell fejleszteni az ellátást
A főorvos hangsúlyozta, Orosházán nem kell olyan nagy és speciális centrum, mint Gyulán, erre nincs is szükség, hiszen a két ellátási forma kiegészíti egymást, de sok szakterületnek adhat kivizsgálási segítséget.
– Az a célunk, hogy ha Orosházáról egy speciális ellátást igénylő gyermeket másik intézménybe kell küldeni, akkor a kezdő lépéseket már itt megtegyük. Idővel olyan vizsgálatokat kívánunk bevezetni, ami megkönnyíti a más kórházban dolgozó szakorvosok munkáját, gyorsítja a betegellátást, csökkentheti a várakozási időt. Gyorsabb lehet a diagnózis felállítása, hamarabb lehet elkezdeni a kezelést, és az is fontos, hogy a családra kevesebb plusz teher háruljon. Az első lépés ebben a sorban a gyermek pulmonológia diagnosztikai és terápiás lehetőségeinek bővítése lehet, hiszen az intézetben már van jól bejáratott tüdőgyógyászati rendelés. Speciális, gyermekekre szabott módon jól lehet alapozni a már meglévő eszközökre, szaktudásra – vázolja a jövőt.
A főorvos hangsúlyozta, a gyermekosztály akkor tud igazán hatékonyan működni, ha az ott dolgozó orvosok rendszeres kapcsolatban állnak a város és a térség házi gyermekorvosaival. Kiemelte, hogy dr. Szűcs Péter osztályvezető főorvossal közösen már a közeljövőben tervezik felvenni a kapcsolatot a gyermekorvosokkal, és szeretnék, ha a beszélgetések, szakmai egyeztetések rendszeresek lennének.
Fotók: Nagy Kristóf