• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

SZTE: molekuláris patológiai diagnosztikai központot adtak át

Regionális hírek MA 06:36 Forrás: MTI
SZTE: molekuláris patológiai diagnosztikai központot adtak át

Az új központ jelentős segítséget nyújt az onkológiai betegek optimális terápiájának megtervezéséhez.

A rosszindulatú daganatos megbetegedésben szenvedő páciensek személyre szabott ellátáshoz szükséges vizsgálatok elvégzésére alkalmas szekvenáló laboratóriumot és molekuláris patológiai diagnosztikai központot adtak át csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), a központ Ormos Jenő egykori professzor nevét viseli.

Széll Márta stratégiai rektorhelyettes az átadón hangsúlyozta, az örökletes vagy daganatos betegségek diagnosztikájához és kezeléséhez elengedhetetlenek a molekuláris genetikai vizsgálatok. Ma már ismert az egyes daganattípusok pontos genetikai háttere, és már mutációspecifikus célzott terápiával gyógyíthatók ezek a betegségek. A ritka betegségek vagy a gyakori, sok gén által meghatározott betegségek kezelése szempontjából is rendkívül fontosak a genetikai vizsgálatok – közölte az orvosprofesszor.

Fendler Judit kancellár elmondta, az SZTE néhány éve úgy döntött, hogy a rendelkezésre álló uniós és saját forrásait az egyetem alapfeladatait – oktatást, kutatást, gyógyító tevékenységet - hosszú távon segítő legmagasabb szintű technológia beszerzésére, és az ezek működtetéshez szükséges infrastruktúra kialakítására fordítja. A szakember a többi közt erre példaként említette az egyetem minták tárolására szolgáló biobankját. A gyógyító tevékenységet és a kutatást szolgálja a csaknem 600 millió forintból kialakított laboratórium és központ. Az egyetem pedig már dolgozik a kutatások bioinformatikai hátterét biztosító szuperszámítógép üzembeállításán is. 

Lengyel Csaba, az SZTE Szent-György Albert Klinikai Központjának elnöke közölte, az új központ közvetlenül szolgálja a betegellátást, jelentős segítséget nyújt az onkológiai betegek optimális terápiájának megtervezéséhez. Az orvosprofesszor hangsúlyozta, az onkológiai betegek ellátása prioritást élvez az SZTE-n. Az ehhez szükséges képalkotó-diagnosztikai fejlesztéseket már korábban megtették, ezzel a beruházással az egyetem pedig függetlenné vált a külső szolgáltatóktól. 

Vörös András, a Patológiai Intézet vezetője hangsúlyozta, a molekuláris diagnosztikai vizsgálatok kulcsfontosságúak a daganatos betegségekben szenvedő páciensek személyre szabott kezelésének megtervezéséhez. Ezeket a vizsgálatokat korábban külső közreműködő segítségével végezte el az egyetem. Az új központ kialakítása akár kettő, négy héttel lerövidítheti az egyénre szabott terápia elkezdését. Az intézetvezető közölte, a szekvenáló laboratórium emellett kiszolgálja az egyetemen más egységei és külső partnerek vizsgálati igényeit is.

Ormos Jenő iskolateremtő egyetemi tanár 64 éven át 1946 és 2010 között dolgozott az egyetem patológiai intézetében. Tudása, tapasztalata, kitűnő memóriája az ország egyik legjobb diagnosztájává tette. Orvostanhallgatók generációit tanította a patológia alapjaira. Kutatásai középpontjában a vese betegségeinek diagnosztikája állt.