• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tanácskozás a magyar alvadási faktorról

Regionális hírek Forrás: Weborvos

A véralvadás XIII-as faktorának felfedezése magyar kutatók hazai munkáján alapult.

Tizenöt ország 65 tudományos kutatója részvételével rendezi meg az Európai Trombózis Kutató Társaság szeptember 27-29. között a Nemzetközi XIII-as Faktor Konferenciáját a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában. A XIII-as faktor fontos szerepet játszik a vérzéscsillapításban, sebgyógyulásban, és a magzat kihordásában is. A véralvadás XIII-as faktorát magyar alvadási faktornak is szokták nevezni, mivel felfedezése Laki Kálmán és Lóránd László – később Amerikába kivándorolt – magyar kutatók hazai munkáján alapult, s egy időben Laki-Lóránd faktornak is hívták.

A XIII-as faktor egy vérplazmában lévő fehérje, de bizonyos sejtekben is megtalálható. A vérzéscsillapítás igen fontos faktora, hiányában a betegek súlyosan vérzékenyek. Ha a XIII-as faktorhiányos betegek megelőzésként nem kapnak rendszeres faktor XIII pótlást, sokszor életveszélyes kötőszöveti vérzések, esetenként halálos kimenetelű agyvérzés lép fel – ismertette dr. Muszbek László akadémikus egyetemi tanár, a szervezőbizottság elnöke.

A korábban alkalmazott, vérplazmából előállított XIII-as faktor koncentrátum mellett a napokban hagyták jóvá Európában először a rekombináns technikával, élesztő sejtekben előállított, és ezért a betegekre nézve kevesebb veszélyt jelentő XIII-as faktor koncentrátum alkalmazását.

A XIII-as faktor vérzéscsillapításban játszott szerepe mellett nélkülözhetetlen terhesség során a magzat kihordásához, és szerepet játszik a sebgyógyulásban is. Az emelkedett XIII-as faktor szintnek és a faktor genetikailag meghatározott variánsainak a trombotikus megbetegedésekben (szívinfarktus, stroke, vénás tromboembólia) játszott szerepe az utóbbi évtizedben került előtérbe. A sejtekben lévő XIII-as faktor szerepével kapcsolatban új kutatási területek nyíltak meg: a csontképződésben, a szaruhártyában, bizonyos daganatos sejtekben játszott szerepe ígéretes eredményekkel kecsegtet. Minderről részletesebben szó esik a konferencián, ahol legújabb eredményeiket prezentálják a kutatók 43 előadásban és poszteren.

A DE OEC a XIII-as faktorkutatás egyik nemzetközileg élenjáró intézménye: a Klinikai Kutató Központban, a Megelőző Orvostani Intézetben és a Laboratóriumi Medicina Intézetben hagyományosan folyó kutatások lényegesen gazdagították az e fontos faktorral kapcsolatos ismereteket. Az Európai Trombózis Kutató Társaság a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumával, a Magyar Trombózis és Hemosztázis Társasággal együtt rendezi meg a konferenciát.