A jelentkezések alapján az idén az ápolás, betegellátás, a pszichológia, a kereskedelem és marketing, valamint a jogász szakok voltak a legnépszerűbbek.
Egyre többen jelentkeznek a Debreceni Egyetemre (DE): a közelmúltban lezárult felvételi időszakban a tavalyihoz képest 34 százalékkal nőtt az első helyen ezt az intézményt megjelölők száma, jelentősen meghaladva a 27 százalékos országos átlagot - ismertette a DE oktatási rektorhelyettese kedden sajtótájékoztatón. Bartha Elek elmondta: 19 676-an jelentkeztek az egyetemre, közülük 11 351-en első helyen jelölték meg.
A legtöbben, 10 153-an ezúttal is az állami ösztöndíjas képzésekre szeretnének bejutni: 8087-en alapképzésre, 1610-es mesterképzésre, 1293-an osztatlan képzésre, 360-an pedig felsőfokú szakképzésre - részletezte a professzor, megjegyezve, hogy az elmúlt évek tapasztalatai szerint a jelentkezők 76-77 százaléka kerül be az egyetemre.
Hozzátette: a legtöbb jelentkező a gazdaságtudományi, a bölcsészettudományi, az egészségtudományi, illetve a gyermeknevelési és gyógypedagógiai karra adta be felvételi kérelmét, utóbbira 2,5-szer annyian, mint egy évvel korábban.
A jelentkezések alapján az idén az ápolás, betegellátás, a pszichológia, a kereskedelem és marketing, valamint a jogász szakok voltak a legnépszerűbbek - ismertette, megjegyezve, hogy a mesterszakok közül a tanár szakok, továbbá a pszichológia, az egészségügyi menedzser, az emberi erőforrás tanácsadó, az egészségpszichológus és a sportközgazdász szak volt a legnépszerűbb az idén.
Pósánné Rácz Annamária, az egyetem oktatási főigazgatója azt mondta, a felvételi követelmények változásai - a minimum pontszám és az emeltszintű érettségi eltörlése - nagyobb lehetőséget biztosított a jelentkezőknek a szakválasztáshoz.
A DE emellett számos formában, közvetlen találkozók mellett a közösségi médiában is felvette a kapcsolatot a középiskolás diákokkal.
Népszerű a jelentkezők körében az elsőéveseknek első alkalommal meghirdetett ösztöndíjprogramjuk is - mondta a főigazgató.
Molnár Dániel, a doktorandusz önkormányzat elnöke hozzátette: a felvételi eljárást megelőzően több mint hatvan középiskolában mutatkoztak be az egyetem karai, a Tanítsunk Magyarországért mozgalom keretében pedig száznál több hallgatójuk mentorál összesen mintegy ezer általános iskolást a hátrányos helyzetű kistelepüléseken.
Az idén a hallgatók közreműködésével egyetemi nagyköveti rendszert hoznak létre, a "nagykövetek" középiskolákban előadásokon, valamint campustúrák szervezésével mutatják majd be a Debreceni Egyetemet a leendő hallgatóknak - mondta.