Az e-atlasz főként az orvosképzésben alkalmazható, de a betegedukációban és az ismeretterjesztésben is jól használható platform
Oktatásra is alkalmas, interaktív, háromdimenziós, VR-ban is megjeleníthető újgenerációs e-anatómiaatlaszt fejlesztettek a Mozaik kiadó és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Anatómiai és Fejlődéstani Intézetének munkatársai uniós támogatással - tájékoztatott a szegedi cég.
A közlemény szerint a 443,7 millió forintos projekt - amelynek a költségeiből 195,17 millió forintot uniós támogatás, 97,59 millió forintot visszatérítendő hitel fedezett - célja egy olyan újgenerációs e-anatómiaatlasz fejlesztése volt, amely alkalmas a betegségek laikus megértésére, az anatómiai elváltozások leképezésére, egyes műtéti technikák megismerésére, az anatómiai képletek nevének begyakorlására.
A 2019 tavaszán indult fejlesztés eredményeképpen létrejött egy a felsőoktatásban, főként az orvosképzésben alkalmazható, de a betegedukációban és az ismeretterjesztésben is jól használható platform, amely interaktív, többnyelvű és VR-ban is megjeleníthető. A platformon elérhető a felsőoktatásban az alapvető anatómiaoktatáshoz szükséges, több száz 3D-s objektum strukturált adatbázisa. Tartalmazza az anatómiai képletek pontos megnevezést, felépítését, szerkezetét, a megfelelő pedagógiai és didaktikai működése révén pedig elősegíti az ismeretek elsajátítását. Megkönnyíti a képalkotó eljárások (CT, MR) diagnosztikai alkalmazását azzal, hogy egyedülálló képi anyagával, valódi testszeletek fotóival, segít azonosítani a felvételeken látható képleteket és elváltozásaikat - írták.
Olyan animációk is elérhetők, amelyek támogatják a betegségek mélyebb megismerésében, megértésében a laikus felhasználót. Az orvos-beteg kapcsolatban alkalmasak arra, hogy jelentősen csökkentsék azt a kommunikációs szakadékot, amelyet az orvos által használt terminológia és a laikus szókincs között fennálló eltérés okoz egy-egy kórkép ismertetése és a terápiás stratégia megbeszélése során - közölték.