A tüntetők elsősorban a kimerültségre panaszkodnak, aláhúzva, hogy az alacsony bérek miatt kénytelenek több állást is vállalni.
Hetek óta tüntetnek egészségügyi dolgozók Lengyelországban, átfogó reformokat követelve az ellátórendszer összeomlásának megakadályozása érdekében - írja a szabadeuropa.hu.
Mariusz Strug, Chorzów kórházának egyik ápolója arról beszélt az AP amerikai hírügynökségnek, hogy egyértelműen látja a betegek szemében a félelmet, amikor egy pap érkezik a Covid-osztályra, hogy feladja valakinek az utolsó kenetet. Mint mondta, kollégáival próbálják megnyugtatni a pácienseket, de az intézménynek nincsenek pszichológusai, akik segítenének az ezzel kapcsolatos szorongás leküzdésében.
„Az emberek hozzánk fordulnak, és valamiféle csodát várnak tőlünk” – jelentette ki, hozzátéve, hogy komoly munkaerőhiány van a szektorban, emiatt általános a dolgozók túlhajszoltsága.
A férfi egyike azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik már csaknem két hete demonstrálnak folyamatosan a miniszterelnöki hivatal előtt Varsóban. A tüntető ápolók, orvosok, mentősofőrök átfogó reformokat sürgetnek, mondván, ezek elkerülhetetlenek az ellátórendszer összeomlásának megakadályozása érdekében.
„A koronavírus-járvány megmutatta, hogy milyen rossz állapotban van az egészségügyi rendszer. Ez az utolsó esély tenni valamit, mielőtt túl késő lesz. Máskülönben nem tudjuk elkerülni a válságot öt-tíz éven belül” – hangsúlyozta Gilbert Kolbe ápoló, a mozgalom szóvivője.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) jelentése szerint az Európai Unió tagállamai közül Lengyelországban az egyik legalacsonyabb a praktizáló orvosok aránya, ezer emberre mindössze 2,4 jut, szemben a németországi 4,5-del. Emellett Lengyelországban ezer lakosra 5 ápoló jut, míg az EU-s átlag 8, a német adat pedig 14.
...
Egyes tüntetők elsősorban a kimerültségre panaszkodnak, aláhúzva, hogy az alacsony bérek miatt kénytelenek több állást is vállalni.
További részletek a cikkben.