Milyen változás érhető el különböző laboratóriumi paraméterekben az iszkémiás szélütés korai szakában adott antioxidáns vitaminokkal.
![]() |
A randomizált vizsgálatban 48, heveny iszkémiás szélütés miatt kórházba felvett beteget tanulmányoztak. A betegek fele a tünetek kezdetététől számított 12 órán belül napi 727 mg alfa-tokoferolt (E vitamin) és 500 mg ascorbinsavat (C vitamin) kapott két héten át, a másik csoport csak a szokásos terápiában részesült. A két csoport tagjait a szélütés típusa és életkor szerint párosították. A vitamin kezelés megkezdése előtt, a kezelés hetedik- és tizennegyedik napján megvizsgálták a következő laboratóriumi paramétereket: mérték a plazma alfa-tokoferol és ascorbinsav szintjét, valamint a teljes antioxidáns kapacitást (TAOC). Az előbbieken kívül meghatározták a malonaldehyd (MDA) szintet is, ami az oxidatív károsodás markere, illetve a C-reaktiv proteint (CRP), amit a klinikumban a gyulladás jelzőjeként fognak fel.
A kezelés végén, tehát kéthetes vitaminszedés után az alfa-tokoferol és az ascorbinsav plazma szint a kontroll csoport tagjaihoz képest a vitaminokkal kezelt csoportban szignifikánsan megnőtt. Az antioxidáns vitaminokkal kezelt betegekben a teljes antioxidáns kapacitás is növekedett.
Az előbbiek mellett a vitamin terápiában részesülő betegeknek a malonaldehyd szintje is szignifikánsan csökkent, ami az oxidatív károsodás mérséklődésére utal. A CRP szint, amit a szélütés után három hónappal mértek, ugyancsak alacsonyabb volt a vitaminnal kezelt betegcsoportban, mint a kontrolloknál.
„Az antioxidáns vitaminokkal történő kiegészítő kezelés akut iszkémiás szélütésben a tünetek megjelenése után 12 órán belül megnöveli az antioxidáns kapacitást, csökkenti a lipid peroxidációt és gyulladáscsökkentő hatása is lehet" – foglalták össze vizsgálatuk eredményét a szerzők. A kezelés előnye, hogy olcsó, bárhol elérhető szereket alkalmaz, hátránya viszont, hogy eredményei csak „puha" végpontokon alapulnak és kérdés, hogy a regisztrált biokémiai markerek kedvezőnek tartott változásai mennyiben tükröződnek a klinikai lefolyás javulásában.
(Eur.J.Clin.Nutr. 2005 (Early online publication)