A sportnak köszönhetően a játékosok jobb állapotba kerülnek, sokkal magabiztosabbakká válnak és kedélyállapotuk is jobb.
Tarol a magyar kispályás focicsapat a mentális betegségekkel küzdők nemzetközi tornáin. A Dinamo Hungary együttese a futball szeretete mellett többről is szól: a sporton, a közösségen, az élményeken és a sikereken keresztül járulnak hozzá a szkizofréniával élők állapotának javításához. A csapat legutóbb egy olaszországi tornán járt.
A szkizofrénia mentális betegség. Leggyakoribb tünetei, amely az érzékelést, gondolkodást, érzelmi életet és a viselkedést érinti, nagyban befolyásolva a beteg szociális életét. Ma már azonban léteznek olyan terápiák és a terápiák eredményességét támogató lehetőségek, melyek segítségével a páciensek teljes életet élhetnek. A gyógyszeres terápia elengedhetetlen, de nagyon fontosak azok a szabadidős-, szociális-, vagy sporttevékenységek, melyek a társadalomba való visszailleszkedést és a teljes életet támogatják a sikerélmények és a közösségi kapcsolatok segítségével.
A támogató környezet, az emberi kapcsolatok, a pszichoterápia, egy munkahely, ahol hasznosnak érzi magát az ember, valamint a sport mind hozzájárulnak a szkizofréniával élők felépüléséhez. A krónikus pszichiátriai betegséggel élők sportterápiás segítése céljából jött létre a Dinamo Hungary kispályás focicsapata, mely a betegek támogatását tűzte zászlajára. A csapat rendszeresen vesz részt nemzetközi tornákon, hogy a sport és a közösség erejével járuljon hozzá a szkizofréniás betegek gyógyulásához. A csapat legutóbb Olaszországban, Leccében, a nemzetközi pszichiátriai sportterápiás rendezvényen járt, ahol 31 másik csapattal küzdöttek a trófeáért, egy jó hangulatú megmérettetésen.
A csapat 5 éve alakult, akkor kezdtek az alapítók sportterápiás focizásokat szervezni – mondta el Herold Krisztián, a Dinamo Hungary egyik segítő menedzsere. A vezető szerint a csapat fő ereje az, hogy a mentális betegséggel küzdők, segítők és önkéntesek egyszerre veszik ki részüket a munkából, egy közös célért, amely nem más, mint a betegek jóllétének segítése a sport és a közösség erejével. „A magyar csapattagok közül sokan nagyon mélyről jöttek, betegségük miatt és során sok viszontagságban volt részük, a csapatnak is hála azonban eredményesen haladnak a tartós tünetmentesség és a visszailleszkedés felé. Az együttesben pszichoszociális szakemberek és egészségügyi dolgozók segítik a játékosok munkáját mind a fizikai, mind a mentális felkészülésben” – teszi hozzá Krisztián.
A csapat edzője Mihaldinecz Csaba, aki maga is aktívan futballozik a csapatban, hatékonyan kombinálja a pszichoterápiás eszközöket a sporttal, így segítve a betegeket a teljes élet megélésében. A sportnak köszönhetően a játékosok is jobb állapotba kerülnek, míg az élmények, a csapathoz való tartozás, és a szeretet nagy biztonságot ad nekik az életben, melynek nyomán sokkal magabiztosabbakká válnak és kedélyállapotuk is jobb.