• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A kampánynak vége, a veszély marad

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Bár a Hipertónia Hét lezárult, a magas vérnyomás elleni küzdelem korántsem ér véget.

A Hipertónia Héten 5 nagyvárosban – Budapesten, Győrött, Debrecenben, Szegeden és Pécsett – várták felvilágosító előadásokkal és ingyenes szűrővizsgálatokkal a lakosságot. Az eseményeken összesen 5 előadás hangzott el, a szűrések-mérések során több mint 1000-en vettek részt az eseményeken, a szervezők pedig 1600 km utat tettek meg az egy hét alatt - összesítették a Magyar Hipertónia Társaság kezdeményezte kampányhét tanulságait.

A résztvevő városok közül Pécsett látogattak el legtöbben a Hipertónia Hét eseményére, a „legnagyobb" hozzájárulás pedig a miskolci Tehetséggondozó Kollégium munkatársait dicséri, akik 291 gyermek vérnyomását mérték meg és küldték el a szervezőknek.


Az események pozitív és negatív tapasztalatokkal egyaránt szolgáltak a szervezők számára. A szűrések ismételten rámutattak, hogy e betegség nem a kor függvénye: egy 20 éves fiatalembernek Győrött – többszöri ellenőrzéssel – 230/120 (!) Hgmm-es vérnyomásértéket mértek, és sajnos a gyerekek között is – főleg a nagyon elhízottak körében – volt emelkedett és magas vérnyomás.

 
Másfelől viszont a fiatalok számára is irigylésre méltó módon volt kifogástalan minden mért értéke annak a 94 (!) éves debreceni úrnak, aki hosszas kérdezősködés után is csak egyetlen panaszt tudott említeni: néha fáj a nagylábujja.


Az egy hetes kampányban az erre a célra rendszeresített, alapdíjas SMS számra, összesen 1534 vérnyomásérték érkezett, a kezdeményezéshez rendelt honlapon pedig további 1593 érdeklődő összesen 11.151 vérnyomásértéket küldött be. A vérnyomásértéküket SMS-ben beküldők 30 százaléka volt budapesti, 70 százaléka más városban vagy községben élő.


Kissé meglepő, ámbár annál örvendetesebb, hogy az akcióban a 45 év felettiek voltak a legaktívabbak, tőlük érkezett az SMS-ek 52 százaléka. A beküldők 7 százaléka volt 25 év alatti, és 26-45 év közötti 41 százalék.


Az SMS-ben beküldött vérnyomásértékek 12 százaléka,valamint az internetes beküldések 29 százaléka volt a 140/90 Hgmm-es cél-vérnyomásérték fölött, ami lényegesen jobb arány, mint a több tízezer kezelt beteg adataiból nyert 60 százalék.

Az, hogy az SMS-ben beküldött vérnyomásértékek 88, illetve az internetes vérnyomás adatok 71 százaléka alatta maradt a kívánatos értéknek, feltehetőleg összefügg azzal a ténnyel, hogy a vérnyomásukat otthon is rendszeresen ellenőrzők általában jobban odafigyelnek kezelésükre, így esetükben jóval sikeresebb a terápia is, illetve feltételezhető, hogy a mozgósító kampány hatására azok is megmérték és beküldték a vérnyomásértéküket, akiknek nincsen gondjuk a magas vérnyomással.


Bár a Hipertónia Hét lezárult, a magas vérnyomás elleni küzdelem korántsem ér véget. A kampány életében újabb fontos lépés következik, a Magyar Hypertonia Társaság (MHT) a programban résztvevő orvosok segítségével ismételten rögzíti több ezer kezelt hipertóniás beteg adatait, hogy összehasonlító elemzéseket végezzen, vajon a kampány elmúlt egy éve miként befolyásolta a vérnyomás célértéket elérők arányát.

A szervezők továbbra is biztosítják a csatlakozó betegek számára a beteg-együttműködést segítő csomagot és segítik az otthoni vérnyomás ellenőrzését. Az eredményeket várhatóan az MHT december elején megtartandó kongresszusán ismertetik majd.
Az „Éljen 140/90 Hgmm alatt!" programmal kapcsolatban további információk kérhetők az ingyenesen hívható 06/80/203-523-as telefonszámon.