Napokig hezitált a gyógyszerhatóság, riassza-e a valsartan hatóanyagú, szennyezett vérnyomáscsökkentőt szedő betegeket.
„Ez az eredménye az árakat irreálisan alacsonyra lenyomó társadalombiztosítási vaklicitnek. Legközelebb már sufniban előállított alapanyagokat fognak felhasználni” – füstölgött a HVG-nek egy gyógyszertáros. Az effajta félelem persze alaptalan, még akkor is, ha éppen most egy kínai gyártótól, a Zhejiang Huahai Pharmaceuticals cégtől származó gyógyszerhatóanyag bizonyult „minőségi hibásnak”. A távol-keleti gyógyszeripari cégeknek ugyanis számtalan akadályt kell megugorniuk, mielőtt termékeiket az Európai Unióba exportálják. A gyártás megfelelőségéről, minőségéről és számtalan más dologról is tanúsítványt kell szerezniük, és azok nem örök időkre szólnak. Időről időre ellenőröket küldenek a helyi hatóságok, a vevők és az importőr országának hatóságai egyaránt.
Úgy tudni, most is ez történt a kelet-kínai Linhaj városában harminc éve működő, a sanghaji tőzsdén jegyzett, 78 milliárd forintnak megfelelő éves árbevételű, gyógyszeripari hatóanyagot gyártó cégnél. A spanyol érdeklődő ellenőrizte, hogy szállítónak kiszemelt reménybeli partnere kifogástalan minőségben állítja-e elő a gyógyszergyártáshoz szükséges hatóanyagot. Ekkor derült ki, hogy a készítmény egy, az ipari folyamatokban melléktermékként képződő szerves vegyülettel, nitrózaminnal szennyezett. Ez egy erősen mérgező, rákkeltő anyag, olyannyira, hogy a laboratóriumi patkánykísérleteknél ezt használják daganatképzésre.
A háziorvosok viszont részletes útmutatást kaptak a kardiológus- és hipertonológusszakma vezérkarától. Az összeállított táblázatban a valsartan helyettesítésére, leváltására ajánlott hatóanyagok – tucatnyi ilyen van – „átváltási arányát”, vagyis ajánlott mennyiségét is feltüntették. Az OGYÉI pedig közreadta azoknak a magyarországi forgalomban lévő, valsartanalapú medicináknak a listáját, amelyeket nem érintett a visszavonás. Ilyen a Novartis originális, egykor szabadalommal védett Diovanja, a szlovén Krka gyógyszergyár valamennyi és a Teva némelyik valsartanos készítménye. Az OGYÉI-ajánlat gyengesége azonban, hogy ezek az orvosságok nem élveznek tb-támogatást, így a lecserélt gyógyszer árának tízszeresét vagy akár hússzorosát kellene kifizetni értük.