• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A nagyinak is zöldséget kell ennie

Egészségmagazin Forrás: Semmelweis Figyelő

Az egészségesen étkező és rendszeres testmozgást végző 70-es éveikben járó nők tovább élnek.

Az egészségesen étkező és rendszeres testmozgást végző 70-es éveikben járó nők tovább élnek, mint kevésbé aktív társaik – derült ki a Michigan és a Johns Hopkins Egyetem kutatásából, melyet a Medipress Hírügynökség idéz. A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrendet követő, rendszeresen mozgó időseknek a kutatók eredményei szerint nyolcszor nagyobb az esélyük további öt évet élni, mint hasonló korú, de kevésbé egészségtudatos társaiknak.

A kutatók összesen 713, 70 és 79 év közötti nő egészségügyi adatait vizsgálták meg. "Rengeteg tanulmányban sikerült már igazolni az egészséges étrend és a rendszeres testmozgás egészségvédő hatásait: a mostani kutatás azért egyedülálló, mert a két tényezőt együttesen sikerült megvizsgálnunk" - nyilatkozta Dr. Emily Nicklett, a Michigan Egyetem vezető kutatója.

A tudósok a vér béta-karotin szintjét megvizsgálva következtettek a gyümölcs- és zöldségfogyasztásra: minél több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztott valaki, annál nagyobb volt vérének béta-karotin koncentrációja. A nők fizikai aktivitását különböző kérdőívek segítségével mérték fel a kutatók, így megtudhatták, hány kalóriát égettek el hetente a résztvevők.

A kutatás öt éve alatt a nők 11,5 százaléka hunyt el. A túlélők vérének béta-karotin szintje 12 százalékkal volt magasabb, mint az elhunytaké és kétszer annyit mozogtak, mint a kevésbé aktív társaik. Az öt éves túlélési esély 71 százalékkal volt magasabb a leginkább aktív nők körében, mint a legkevésbé aktívaknál. Ugyanakkor a legmagasabb béta-karotin koncentráció további 46 százalékkal csökkentette az öt éven belüli halálozás esélyeit a legalacsonyabbhoz képest.

"Nagyon valószínű, hogy az egészséges étrend és a rendszeres testmozgás lehet a várható élettartam legjobb előrejelzője" - magyarázta Dr. Nicklett. "A különböző egészségvédelmi programoknak tehát elsősorban a kiegyensúlyozott táplálkozás és a fizikai aktivitás időskori fontosságát kellene hangsúlyozniuk." A tanulmány a Journal of the American Geriatrics Society című szaklapban jelent meg.