• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fogamzásgátlás? Vizsgáltasd ki magad előtte!

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Léteznek olyan állapotok, amelyek kizárják a hormonális fogamzásgátlók használatát.

A számos fogamzásgátlási lehetőség ma már lehetővé teszi, hogy a módszer kiválasztásához figyelembe vegyük a kort, az egészségi állapotot, és a rizikófaktorokat. A döntés előtti kivizsgálás jelentőségéről dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza beszélt.

Mikor ellenjavallt?

Alapvetően igaz, hogy egy egészséges nő használhat hormonális fogamzásgátló tablettát, ám tudni kell, hogy vannak olyan kockázati tényezők is, amelyeket figyelembe kell venni a döntés előtt. Ezeket a tényezőket pedig mindenképpen ismernie kell a nőgyógyásznak – ez indokolja elsősorban a választás előtti tanácsadást és kivizsgálást.

Léteznek olyan állapotok, betegségek (ún. abszolút kontraindikációk), amelyek kizárják a hormonális fogamzásgátlók használatát. Ilyenek például az előzmények közt szereplő  tisztázatlan vérzéses rendellenesség, visszérgyulladás, magas vérnyomás, trombózis, akut vagy krónikus májbetegség, súlyos vesebetegség, egyes szemészeti betegségek.

A relatív kontraindikációk azok az állapotok, amelyeket mérlegelnie kell a szakorvosnak, mielőtt megfelelő megoldást javasol. Ide tartozik többek közt a cukorbetegség, a migrén, a mióma, a terhesség alatt súlyosbodó betegségek (például sclerosis multiplex, epilepszia), tervezhető műtétek előtti és közvetlenül azutáni állapot. Éppen ilyen mérlegelésnek kell megelőznie a 35 év feletti dohányzó nők és a 2 éve még nem menstruáló lányok esetében is a fogamzásgátló módszer kiválasztását.

Számtalan megoldás létezik

A leggyakrabban használt hormonális fogamzásgátlás tabletta, injekció és hüvelygyűrű formájában is hozzáférhető, és bizonyítottan biztonságos, kényelmes megoldást jelent. Ám  – különösen a kizáró okok megléte esetén – érdemesebb a hormonmentes megoldásokat választani, mint például az óvszer, a pesszárium, a spermicid krémek, a hüvelykúpok- és tabletták, és a méhen belüli eszköz. Főként a tartós kapcsolatban élők alkalmazzák a természetes módszereket, mint a megszakított közösülés, a hőmérséklet mérése vagy a naptármódszer, amelyek szintén hormonmentesek, de jóval kevésbé megbízhatóak.

Kizárólag végső esetben jöhet szóba az esemény utáni tabletta használata is, amely csak ritkán és megfelelő indok esetén jelenthet megoldást a magas hormontartalma miatt.

A széles kínálat ugyanakkor rossz döntést is eredményezhet, így a módszer kiválasztásához feltétlenül érdemes nőgyógyásszal konzultálni.

A nagy lépés előtt

- Fontos, hogy a fiatal lányok már az első aktus előtt gondolják végig a lehetőségeket, ideális esetben az édesanyjukkal együtt. Éppen ezért van ma már lehetőség egyes nőgyógyászati rendelőkben arra, hogy az anya és a lánya egyszerre vegyenek részt egy tanácsadáson, amit a lány kivizsgálása követ. Ugyanis ekkor dőlhet el, hogy milyen típusú fogamzásgátlási módszer lesz a legoptimálisabb, a legkényelmesebb, mi jár a legkevesebb mellékhatással - hangsúlyozza dr. Demjén László.

Az itt elhangzó információk nem csak a döntés szabadságát adhatják meg a védekezni kívánó fiatalnak, de olyan hasznos tanácsok, fontos válaszok is elhangozhatnak, amelyek az édesanya aggodalmait is eloszlathatják. A cél mindenképpen az, hogy azok a fogamzóképes nők, akik felelősen szeretnének dönteni a szexuális életükről és annak következményeiről, minél  több információval rendelkezzenek a témában, és elkerülhetőek legyenek a nem kívánt terhességek, fertőzések.