• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Köhögés és váladékürítés - mire utalhat?

Egészségmagazin Forrás: Tüdőközpont

Dohányzás, kórokozó, por vagy allergia miatt a légzőrendszerben váladék képződik, ami fontos információkat árul el a légutak állapotáról.

A légutak felső szakaszában képződött váladékot tüsszögéssel, az alsóbb szakaszok lerakódásait köhögéssel tudjuk eltávolítani. A köhögés több fajta lehet: száraz, ugató, vagy produktív, köpetürítéssel járó. A köpet színe gyulladások esetén sárgássá-zöldessé változik, asztma esetén tapadós, üvegszerű. Légcsőből vagy hörgőből eredő „tüdővérzésre" utal az élénk piros, vagy sötétebb alvadt vér, tüdőembóliára a friss piros vér, az erőlködéssel járó köhögéssel pedig vércsíkos köpetürítés járhat - sorolja dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa. Az orvosi vizsgálaton fontos információkat adhat még a köpet szaga és tartalma is.

Ijesztő tünet

Orvosi nevén haemoptysis, ha valakinél véres köpet jelentkezik. A kivizsgálás során először alapos kórtörténetet szükséges felállítani, hogy kiderítsük, a szervezet melyik részéről származik a vér – magyarázza dr. Potecz Györgyi. Ehhez bizonyos vizsgálatok elvégzésére is szükség lehet, melyekkel ki lehet zárni az egyéb lehetőségeket, mint például az orr-, vagy szájnyálkahártya sérülése, a gége, az orrmelléküregek, a nyelőcső, vagy gyomor betegségei.

Krónikus betegségek tünete is lehet

Ha valóban a tüdőt, vagy érrendszerét érintő elváltozások állnak a véres köpet hátterében, annak több oka is lehet. „Véres (gennyes-véres) köpet jelentkezhet bronchitiszes betegeknél, vagy tüdőgyulladás esetén, vírusfertőzés kapcsán, de véres köpet tüdőembólia, tuberkulózis tünete is lehet. Okozhatja vérnyomáskiugrás, szívelégtelenség, autoimmun betegség, vérhígítók szedése, és a köhögés és légszomj mellett gyakran ez a tüdődaganat első tünete is."

Véres köpet: mindig forduljon orvoshoz!

Véres köpetürítés esetén amennyiben ez nem nyállal, hanem köhögéssel ürül, javasolt azonnal orvoshoz fordulni. Erős köhögéssel járó fertőzéses légúti betegségek lefolyását kísérheti véres köpet. Ez jellemzően a betegséggel együtt megszűnik, de ilyenkor is jobb orvossal konzultálni. Azonnali vizsgálatot igényel, ha a vérzés egyre erősebb, és mellkasi fájdalom is kíséri. Hirtelen jelentkező panaszok tüdőembólia tünetei is lehetnek, itt a mielőbbi orvosi segítség életmentő lehet! Az éjszakai izzadás, fogyás, magas láz és légszomj, szintén olyan kísérő tünetek, amelyekkel javasolt orvoshoz fordulni.

Vizsgálatok és kezelés

Ahhoz, hogy a kiváltó okot beazonosítsuk, először részletesen kikérdezzük a beteget az egyéb tüneteiről, betegségeiről, szedett gyógyszerekről – mondja dr. Potecz Görgyi. „Az elmondottak és a fizikai vizsgálat alapján szükség van célzott laborvizsgálatra, gégészeti vizsgálatra, röntgen, vagy CT vizsgálatra. Véres köpet esetén a hörgőtükrözés is segít, hogy a vérzés helyét és pontos okát meghatározzuk, ha tüdőembólia kizárható és hörgőből ürülő vérzésről van szó. Ezek a vizsgálatok általában kórházi körülmények között, fekvőbetegként történnek. A továbbiakban a kezelést az eredmények függvényében határozzuk meg, ami részint a vérzés megszüntetésére, részint az alapbetegség kezelésére irányul.