A mind gyakoribbá váló UV-riasztások folyamatos és gyors fejlesztésre késztetik a kozmetikai cégeket.
A nap káros sugarai elleni védekezés évről évre egyre nagyobb kihívások elé állítja a kozmetikai cégeket. A gyártóknak ugyanakkor kapóra is jönnek a mind gyakoribb UV-riasztások és az azt kísérő híradások. A fokozott óvintézkedésekre intő figyelmeztetések nyomán a napozni vágyók egyre magasabb faktorszámú készítményeket keresnek. A vevők azonban tévesen hiszik azt, hogy minél magasabb a faktorszáma az adott naptejnek, annál merészebben lehet barnulni.
A napozószerek magas faktorszáma önmagában nem jelenti azt, hogy ezeket használva akár hosszú órákon át lehet sütkérezni, csupán azt jelzi, hogy a káros sugaraktól védő összetevőből több van bennük, mint az alacsony faktorszámú termékekben - tudtuk meg az egyik magyar cégnél. Ezek az összetevők azonban a napon lebomlanak, tehát egy idő után a bőr védtelenné válik - igaz, a magas faktorszámú naptejek hatása némileg tovább tart.
Általában a 15-20 faktoros krém használatát tanácsolják. A faktorszám egy szorzótényező, amely növeli a bőr ellenállási idejét. A magasabb faktorral nem nagyobb védelmet, csak hosszabb időtartamú védettséget érhetünk el.
A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy praktikusabb megoldás egy viszonylag alacsony faktorszámú készítménnyel a napozás ideje alatt több alkalommal bekenni magunkat, mint egy magas faktorszámúval egyszer beborítani a bőrfelületet. A bőrgyógyászok tanácsai ellenére még mindig igen szélsőségesen viszonyulnak az emberek a napozáshoz. Egyre többen vannak, akiknél célba érnek a riogatások. Ők azok, akik a patikákban és a drogériákban kapható legmagasabb faktorszámú készítményeket vásárolják - és a többség még mindig óvatlan.
A részben a tudatos lobbizás következményeként megváltozott igényekhez a cégek egymást lekörözve igyekeznek igazodni. Az általunk megkérdezett kozmetikai vállalat illetékese szerint a faktorszám növelése nem okoz jelentős költségnövekedést a gyártóknál. Ez ugyanis csak annyit jelent, hogy a napozószerek egyik összetevőjének koncentrációját növelik, azaz egyre többet tesznek bele. Igaz, ez az összetevő az egyik legdrágább komponens, ám ez a technológiai változtatás még mindig olcsóbb, mint ha új készítményt kellene kifejleszteni. A faktorszám azonban nem fokozható a végtelenségig, mivel a koncentráció növelésével egyre sűrűbbé válik a készítmény, amelynek nehezebb a használata és rontja a komfortérzetet. Jelenleg a 45-ös a legmagasabb faktorszámú napozószer, de elvileg lehetséges ennél erősebb is.
Érdekes megállapításra jutott a Kosár Magazin, amelynek legutóbbi vizsgálata során a legolcsóbb naptej bizonyult a legkiválóbbnak. Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület lapjának összehasonlításában több neves kozmetikai cég terméke - melyek 100 milliliternyi egysége akár 3500 forintba is kerül - csupán elégséges osztályzatot kapott a fogyasztóvédőktől az UVA-sugárzás elleni védelmet tekintve. A legkiválóbb védelmet egy drogérialánc saját márkás terméke nyújtja, melynek 100 milliliterje 900 forintba kerül. A márkás napvédő szerek közül sok nem a bőrt védi - kozmetikai tulajdonságaik viszont kiváló vagy jó minősítést kaptak.
A gyártók által közölt faktorszám sokszor nem egyezik a csomagoláson megadottal. A Magyarországon kapható termékeknél a Kosár Magazin legfeljebb 10 százalékos eltérést talált. Az uniós vizsgálatoknál azonban olyan termék is volt, amely a megadott 20 helyett 6,1, de olyat is leltek, amely 20 helyett 43 faktoros volt.
A faktorszám csak a leégés és a bőrön a rosszindulatú elváltozások kialakulásáért elsősorban felelős UVB-sugarak elleni védelem mérőszáma. Az UVA-sugarak okozzák a bőr idő előtti öregedését, a mély ráncokat, a napallergiát. Egy újabb kutatás szerint az UVA-sugárzás okozza a leggyakoribb és legagresszívabb rosszindulatú bőrdaganat kialakulását is. A faktorszám és az UVA-védelem között nincs összefüggés, egy felmérésben a 30 faktor fölötti naptejek sem értek el jobb védelmet e sugárzás ellen. A teszteken azok a termékek szerepeltek jobban, amelyek fizikai fényvédőket - cink-oxid, avobenzon, titánium-dioxid - tartalmaztak. Az alapvető követelményeknek azonban a Magyarországon kapható termékek mind megfeleltek.
Az elmúlt harminc év adatai szerint tízévente megduplázódik a bőrrákosok száma Magyarországon is, ami éppúgy összefügg a túlzásba vitt napozással, mint a napfény egyre károsabb sugaraival. Az OMSZ honlapja szerint 1-es UV-sugárzás esetén 140 percet tölthetünk a napon, 2-esnél 60 perc, 3-asnál 45 perc, 4-esnél 35 perc, 5-ösnél 30 perc, 6-osnál 25 perc, 7-esnél 20 perc, 8-asnál 17 perc után károsodhat a bőr.