• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tényleg immunerősítő a grépfrútmagcsepp?

Egészségmagazin Forrás: kodpiszkalo.blog.hu

Jóhiszemű, de téves tanácsokat adnak meteorológiai műsorokban, figyelmeztet a ködpiszkáló blog.

Mostanában egyre több tévé- és rádióműsorban hallunk humánmeteorológiai tanácsokat, azaz útbaigazítást kapunk az időjárási frontok érkezéséről, a pollenhelyzetről és ezek emberi szervezetre kifejtett hatásáról. A humánmeteorológusok egy része ezzel nem elégszik meg, és továbbmennek: recepteket adnak, javaslatokat tesznek azzal kapcsolatban, hogyan lehet a kellemetlen tüneteket enyhíteni. Az általuk javasolt szerek jellemzően gyógynövények - olvasható a ködpiszkáló blogban.

Többen jelezték, hogy az elhangzó tanácsokban nagyon sok a tévedés, ezért az mtv archívumában megnéztem az MM c. műsorban 2012. február 29. és március 8. között elhangzó humánmeteorológiai jelentéseket (Fejős Ádám és Komjáthy Eszter szereplésével). Sajnos, az ezekben gyógynövényekkel kapcsolatban elhangzó információk túlnyomó többsége téves. A következőkben ebből szemezgetek:

Fejfájásra jó csalán- és mentatea keveréke, kávé helyett igyunk a gyümölcsleveket, azoknak is van némi élénkítő hatása - mindez teljesen alaptalan. A csalán- és mentatea semmit nem ér fejfájás esetén, élénkítő gyümölcslé - hacsak nincs benne hozzáadott koffein - sem létezik.

A grépfrútmagcsepp egy valódi csodaszer, igazi immunerősítő, influenzajárvány esetén különösen fontos - bizonyos, hogy immunerősítő hatása nincs (legalábbis nincs bizonyítva).

A csillagánizsteával védekezhetünk az influenza ellen, ha influenzásak vagyunk, igyunk bodza- és feketeribizli-teát - ez egy hatalmas, de sajnos széles körben elterjedt tévhit. A csillagánizsnak annyi köze van az influenzához, hogy az egyik benne megtalálható vegyület (sikimisav) az egyik influenzagyógyszer (oseltamivir) szintézisének kiindulási alapanyaga. A sikimisav és a csiillagánizs hatásában is különbözik az oseltamivirtól, egyáltalán nem védenek meg az infuenzától és kezelésre sem alkalmasak. A feketeribizli- és bodzatea fogyasztása kellemes, csökkentheti a szubjektív tüneteket (például torokfájás), de a betegség ellen nem hatnak.

A fronthatás miatt a gyermekek szétszórtabbak lehetnek. A magatartászavarok ellen az osztályteremben lehet párologtatni a levendula és a citromfű illóolaját  - a szétszórtság, koncentrálási zavar nem magatartászavar (a magatartászavar kifejezés más betegségeknek van fenntartva). A levendulatea és -illóolaj nyugtató hatású, a citromfűnek csak a teája nyugtat, illóolaja nem. Előbbit tehát akkor érdemes párologtatni, ha feszültek vagyunk, utóbbit pedig csak illatosítóként. Szétszórtságra (hát még magatartászavarra) egyik sem jó.

A tévedések, félrevezető információk sorát még folytathatnánk, de nem cél a (feltehetőleg jó szándékú) műsorkészítők pellengérre állítása. Az azonban üdvös lenne, ha mindenki azzal foglalkozna, amihez igazán ért: a ködpiszkálón a jövőben sem adunk meteorológiai előrejelzéseket, és örömmel venném, ha a humánmeteorológusok sem nyújtanának gyógyítással, gyógynövényekkel kapcsolatos "tanácsokat".