• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Veszélyesek az új típusú véralvadásgátlók?

Egészségmagazin Forrás: Trombózisközpont

Ma is vannak forgalomban olyan készítmények, melyeket, ha újak lennének, egyetlen hatóság nem törzskönyvezne a mellékhatásaik miatt!

Az új típusú véralvadásgátlókat (NOAC) számtalan előnyüknek is köszönhetően egyre többen alkalmazzák és térnek át rájuk a régi típusú készítményekről. Ennek ellenére sokan vannak, akik félve váltanak, mivel több aggasztó iromány is megjelent róluk. Hogy valóban kell-e tartani a NOAC szerektől, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.

Halálos új típusú véralvadásgátlók?
Pár éve a Spiegel német hetilap közzétett egy anyagot, miszerint igen komoly veszélyeket hordoznak az új típusú véralvadásgátlók (NOAC), mivel alkalmazásuk megnövelik az –akár halálos- vérzéses szövődmények rizikóját. Ezek a készítmények leginkább a kumarin típusú szerek helyettesítésére szolgálnak, melyeket már több évtizede alkalmaznak pitvarfibrilláció/trombózis-prevenció esetén. Az áttérés mellett többen azért döntenek, mert az új típusú antikoagulánsok szedésekor nincs szükség rendszeres INR ellenőrzésre, nem szükséges olyan mértékben odafigyelni az étkezésre, mint a régebbi szereknél, így használatuk igencsak megkönnyíti a betegek mindennapjait. Ám a német lap információi szerint a könnyebbségnek komoly ára van, hiszen több bejelentés is érkezett, miszerint súlyos mellékhatásai vannak a készítménynek (pl. vérzéses szövődmények, vérszegénység).

„Minden véralvadásgátló magában hordozza a rizikót"
Mivel többekben komoly aggodalmat keltenek a mellékhatások, ezért megkérdeztük prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját, hogy valóban reális-e az emberek félelme az új típusú véralvadásgátlókkal kapcsolatban.

„Először is fontos leszögezni, hogy minden véralvadásgátló magában hordozza a vérzéses szövődmények rizikóját, függetlenül attól, hogy régebbi, kumarin típusú készítményről, vagy az újabbakról van szó. Azonban azt hozzá kell tenni, hogy a NOAC szerek egyik nagy előnye a régebbiekkel szemben, hogy bizonyítottan kevesebb vérzéses szövődménnyel kell esetükben számolni"- mondja prof. Blaskó György. A szakember hozzátette, hogy a NOAC további előnyökkel is rendelkezik, pl. nem kell tartani esetleges étel-kölcsönhatásoktól, valamint szájon át szedhető, ellenben a heparinnal, melyet injekcióval kell bejuttatni a szervezetbe.

„Sajnos sokszor indokolatlanul nagy hangsúly kerül a negatív hírekre- ebbe a csapdába estek bele az új típusú véralvadásgátlók is. Manapság már az Európai Központi Gyógyszerügynökség utasítására a dobozon egy fekete ponttal jelölni kell, ha egy új gyógyszerről van szó, aminek a teljes mellékhatás-profilját még nem ismerjük: ezért nemcsak az orvosnak, a betegnek is joga van az általa észlelt mellékhatás jelentésére. Az ezzel kapcsolatos tudomány – a farmakovigilancia – (vigilancia éberséget jelent) vizsgálja, elemzi és tartja számon a gyógyszerek mellékhatásait.

Természetes következmény, hogy ha jobban odafigyelünk, akkor több adatunk lesz. Érdekesség, hogy ma is vannak forgalomban olyan, a mindennapokban használt készítmények, melyeket, ha napjainkban fedezték volna fel, soha egyetlen hatóság nem törzskönyvezné a mellékhatásaik miatt! Ugyanakkor ma is milliók szedik, mert az idők során kialakult alkalmazásuknak megfelelő és megbízható módja. Pár év múlva ugyanígy lesz az un. új típusú antikoagulánsokkal is"- mondja a professzor.

Régebben aggodalomra adott okot az is, hogy ezeknek a készítményeknek nem volt antidótumuk (ellenszerük), vagyis pl. súlyos baleset, műtét esetén nem tudták megfelelően felfüggeszteni a hatásukat. Jó hír azonban, hogy pár hónapja már ez a probléma is megoldódott, és már a NOAC szereknél is létezik antidótum- bár való igaz, hogy drága és egyelőre nehezen lehet hozzájuk jutni.

A betegeket ekkor is ellenőrizni kell
A professzor végül hangsúlyozza, hogy semmi esetre sem szabad bevenni több gyógyszert az előírtnál, ugyanis akkor jelentősen megnő az életveszélyes vérzéses szövődmények rizikója!

Nagyon hangsúlyosan fel kell hívni a betegek figyelmét arra, hogy ha egyik nap nem biztosak abban, hogy bevették-e a gyógyszert, vagy sem, sose vegyenek be másnap dupla adagot, mert az életveszélyes vérzéseseket okozhat! A NOAC készítményekről érdemes tudni, hogy allergiát is kiválthatnak, ám ez nagyon ritka- ekkor váltani szükséges. Mindemellett az embereknek azt kell tudniuk, hogy ezek az új típusú antikoagulánsok pontosan annyira hatékonyak, mint a kumarinok (ha nem hatékonyabbak!) Ezért a legkisebb mellékhatást (pl. fogínyvérzés) is jelenteni kell az orvosnak.

Nagy hiba azonban az a sugallat, hogy a napi fix dózis után nincs teendő, mert étel-és gyógyszerkölcsönhatás nincs. Ez nem igaz, ugyanis nemrégiben az Európai Gyógyszerügynökség e tárgyban külön konferenciát hívott össze és ott felhívták a figyelmet arra, hogy ezeket betegeket is kell ellenőrizni, és biztatták a cégeket a gyógyszerek vérszintjének, hatásának méréséhez szükséges olcsó módszerek kidolgozására. Összességében tehát elmondható, hogy az új típusú véralvadásgátlók biztonságosak, de idő kell arra, hogy a terápiás helyüket végleg megtalálják - mondja prof. Blaskó György.