• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

A szakdolgozók átlagos havi bére már meghaladja a 800 ezret

Egészségpolitika 2024.03.01 Forrás: MTI
A szakdolgozók átlagos havi bére már meghaladja a 800 ezret

A béremelés fedezetét praxistámogatás formájában megkapják a háziorvosi, a házi gyermekorvosi és alapellátási fogorvosi szolgálatok is.

A Belügyminisztérium péntek reggeli sajtóközleménye után az egészségügyi államtitkár is bejelentette: március 1-jétől átlagosan 20 százalékkal nő az egészségügyi szakdolgozók alapbére. Takács Péter azt mondta, az orosz-ukrán háború okozta rendkívüli kiadások ellenére a kormány az ígéretének megfelelően folytatja a szakdolgozók béremelését, amire idén 200 milliárd forint a költségvetési forrás.

A mostani lépéssel az egészségügyi szakdolgozók alapbére 2010-hez képest több mint négyszeresére emelkedik - közölte, hozzátéve: alapbérük átlagosan eléri az orvosbérek 37 százalékát.

Takács Péter utalt arra, hogy az előző években "történelmi léptékű" orvosbéremelés történt, aminek elsődleges célja a hálapénz visszaszorítása volt. Ennek következtében "kinyílt a bérolló" az orvosok és a szakdolgozók között, ezt azonban a kormány két lépcsőben - tavaly júliusban és idén márciusban -, a szakdolgozói alapbéremeléssel kiegyenlítette.

Az államtitkár elmondta, hogy a korábbi pótlékok többségét - például ágymelletti pótlék, szakterületi, idegennyelvi pótlék - kivezetik, egyben beépítik az alapbérbe. Mivel a szakdolgozók mozgóbérét az alapbérből számítják, így a mozgóbér összege is emelkedni fog - ismertette.

Fontos változásnak nevezte Takács Péter, hogy az eddigi "nagyon merev, szocialista bértáblát" öt fizetési osztály váltja fel, amelyeken belül egy "alap" és "kiemelt" kategóriát hoztak létre. Azt, hogy melyek azok a szakterületek, munkakörök, amelyek különös terhet jelentek a szakdolgozóknak, a szakdolgozói kamarával és a szakmai szervezetekkel közösen határozták meg - tette hozzá.

Jelezte, a béremelés fedezetét praxistámogatás formájában megkapják a háziorvosi, a házi gyermekorvosi és alapellátási fogorvosi szolgálatok is.

Takács Péter jelezte, hogy 2010-ben egy teljes munkaidőben foglalkozatott egészségügyi szakdolgozó átlagos havi keresete 170 900 forint volt, az idei március 1-jei béremelést követően meghaladhatja a 800 ezer forintot.     

Kapcsolódó hírek

Legolvasottabb cikkeink