• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A tisztifőorvos szerint megfelelőnek tűnik a járvány kezelése

Egészségpolitika Frissítve 2020.04.15 Forrás: MTI - Weborvos
A tisztifőorvos szerint megfelelőnek tűnik a járvány kezelése

A tisztifőorvos arra kérte a kórházakat, hogy tegyenek eleget Kásler Miklós ágyfelszabadítással járó rendelkezésének.

1579-re emelkedett a fertőzöttek száma hazánkban – jelentette be a tisztifőorvos az Operatív Törzs szerdai tájékoztatóján. Hozzátette, hogy ezzel egyidejűleg 134-re nőtt a betegségben elhunytak száma is. Müller Cecília kifejtette, továbbra is jellemzően idősek és krónikus megbetegedésben szenvedők az áldozatok. „Nagy örömmel jelentem be, hogy sokkal magasabb a gyógyultak száma mint az elhunytaké” – mutatott rá a pozitív adatra a tisztifőorvos, ami szerint már 192 fő távozhatott gyógyultan. Müller Cecília itt kifejezte köszönetét az egészségügyi dolgozóknak és mindenkinek, akinek része volt a betegek gyógyulásában.

A tisztifőorvos elmondta azt is, hogy a laboratóriumi vizsgálatok száma is folyamatosan emelkedik – eddig több mint harminchétezer laborvizsgálatot végeztek el. „Egyelőre a járvány kezelése hetek óta megfelelőnek tűnik” – jelentette ki Müller Cecília hozzátéve, hogy megpróbálják a járványgörbét olyan alacsonyan tartani, amennyire csak lehet. Elmondta azt is, hogy ettől függetlenül bármikor előállhat egy olyan helyzet, hogy egy intézményben nagyobb számú megbetegedés történik. „Egy járvány már csak ilyen” – mondta. „Kezeljük, reménykedünk és tesszük a szakmai dolgunkat, de senki nem lehet biztos afelől, hogy egyszerre nem történik-e nagyobb számú megbetegedés” – fogalmazott.

A tisztifőorvos arról is beszélt, hogy több ütemben ugyan, de elkezdődött a kórházakban az ágyak felszabadítása. „Tisztelettel kérjük a kórházakat, hogy Kásler miniszter úr rendelkezései szerint az ágyfelszabadítással járó intézkedéseket tartsák be” – kérte Müller Cecília hangsúlyozva, hogy ettől függetlenül „mindenki megkapja a szükséges ellátást” Müller Cecília megértést kért azoktól is, akiknek a hozzátartozóit most hazaküldik. Hozzátette, a házi szociális ápolás, az otthoni szakápolási rendszer segítséget jelenthet ebben a helyzetben.

Elmondta, április 19-ére a 60 százalékos ágyfelszabadításból 50 százaléknak rendelkezésre kell állnia. Az egy megyében lévő kórházak a helyi sajátosságokat figyelembe véve dönthetnek arról, a szükséges ágyszámot milyen módon osztják meg egymás között. A tisztifőorvos kiemelte: a kórházból nem minden beteget küldenek haza, erről a kezelőorvos, illetve szakmai konzílium dönt orvosi protokoll alapján. A hazabocsátás orvosszakmai döntés kell, hogy legyen - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy senki nem kerülhet úgy haza, hogy az egészségkárosodást okozzon neki.  

Elindult országszerte az idősotthonok ellenőrzése is, a Pesti úti intézményben még tart a vizsgálat - közölte az országos tisztifőorvos. Müller Cecília elmondta: az idősek védelmében az ország 1035 gondozó intézményében elrendelt járványügyi ellenőrzés folyamatos lesz, a vizsgálatok első adatai a héten érkeznek meg. Először a nagyobb, többszáz fős intézményeket ellenőrzik, ahol nagyobb a fertőzés továbbadásának lehetősége. Mint mondta, az ellenőrzésnek ki kell terjednie arra, hogy az intézményekben végrehajtották-e az elrendelt intézkedéseket, biztosított-e az orvosi ellátás, megtörténtek-e az oktatások, adottak-e a személyi, tárgyi feltételek, betartják-e az előírt eljárásrendet. Hozzátette: felmérik az egyéni védőeszközzel ellátottságot, az ápolás teljes folyamatát.

Kiemelte: ha hiányosságot tárnak fel, intézkednek, és azt kérte az intézményektől, működjenek együtt, hogy feltárhassák az esetleges problémákat. Kiemelten figyelnek azokra a helyekre, ahol "probléma van", ott a járványügyi szakértők jelen vannak, a Pesti úti idősotthon is kiemelt figyelmet kap - hangsúlyozta Müller Cecília. Jelezte: több vidéki és fővárosi idősotthonban is "felütötte a fejét" a koronavírus.

Müller Cecília kérdésre válaszolva elmondta, arra számítanak, hogy a járvány tetőzése után olyan ütemben fog csökkenni a megbetegedések száma, ahogyan emelkedett. Szólt arról is, hogy minden korosztályból vannak már gyógyultak és lélegeztetőgépről is kerülnek le betegek. A magas halálozási rátára vonatkozó kérdésre azt mondta, Magyarország nem lépi túl az uniós átlagot, az alsó harmadában található a halálozások számát tekintve.

Elmondta azt is, jelenleg csak azokat viszik kórházba, akiknek olyan súlyos tüneteik vannak, hogy nem tudnak otthon maradni. Elmondása szerint nincs korlátozás abban, milyen tárgyat vihetnek be a kórházba, de célszerű evőeszközt, személyes használati tárgyakat és informatikai eszközöket bevinni. Szólt arról is, hogy ha valaki rosszul van, de nem szorul lélegeztetésre, akkor is kezelik, ennek protokollja meghatározott. Egy kérdésre válaszolva megerősítette, hogy távoktatás keretében oktatják az orvosokat az intenzív ápolásra szoruló betegekkel kapcsolatban. 

A társasházak lakóitól, kezelőitől a fokozott takarítást, tisztítást javasolta, a naponta sokszor megfogott felületek - mint a korlát, lift, nyomógomb, bejárati kilincs, postaláda - fertőtlenítését emelte ki, valamint a padlóét, hipós vízzel. A házi- vagy cérnakesztyűk használatával kapcsolatban azt mondta, ezek a nagyobb szennyeződéstől védenek, és az egészségügyben használt gumikesztyűk is csak addig védenek, amíg sértetlenek. Mint mondta, semmilyen kesztyű nem helyettesíti a gyakori alapos, szappanos kézmosást.

Egy kérdező felvetette, hogy egy daganatos beteg nem kapta meg az ellátást,  válaszában Müller Cecília elmondta: a rendelkezések egyértelműek, akinek életmentő műtétre, sürgős beavatkozásra van szüksége, amelynek elmaradása károsan befolyásolná egészségi állapotát, a beavatkozást el kell végezni. Ha mégsem végzik el, akkor a beteg az intézmény vezetőjéhez, a betegjogi képviselőhöz, végső soron a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz fordulhat.

Arra, hogy a gyógyszerrel, diétával kézben tartott cukorbetegek is veszélyeztetettek-e, azt mondta,  aki betartja a diétáját, és még nincs szövődménye a betegségének, az valószínűleg nem tartozik a magas kockázatúak csoportjába. A tisztifőorvos cáfolta azt a hírt, hogy leállt volna a véradás és vérhiány várható, egyúttal megköszönte a véradóknak, hogy ebben a nehéz helyzetben sem felejtenek el vért adni.

Csütörtökön tizenegy, korábban a kórházban rendbontó iráninak kell elhagyni az országot - közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a szerdai online sajtótájékoztatón. Kiss Róbert elmondta, a 11 iráni közül 8 ember önként, 3 a hatóságok kíséretében hagyja el Magyarország területét. További 3 iráni később hagyja el az országot. Kiss Róbert arról is beszámolt, hogy kedden a budapesti Liszt Ferenc-repülőtéren egy magyar állampolgárral szemben intézkedtek a rendőrök, aki - bár hatósági házi karanténban kellett volna lennie - megkísérelte légi járattal elhagyni Budapestet. Kilépését megtagadták, ismét elrendelték hatósági házi karanténját - ismertette.

Kapcsolódó hírek