• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Abortusztabletta: szakmai érveket ideológiai csaták helyett!

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

A politikai diskurzus teret enged szakmai tévhitek terjedésének a női jogvédők szerint.

A női jogvédő szervezetek értetlenül állnak az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) azon kijelentése előtt, miszerint szakmai vita övezné az ún. abortusztabletta egészségügyi kockázatait és hosszú távú mellékhatásait - olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közös közleményben, amelyet a PATENT Egyesület, a „Női Érdek" Szövetség, a NANE Egyesület, a MONA Alapítvány, a Stop-Férfierőszak Projekt és a Jól-Lét Alapítvány írt az abortusztabletta bevezetése kapcsán.

Arra hivatkoznak, hogy az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO, ugyanúgy az EMMI illetékes szakmai tanácsadó testülete, a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium is támogatja az abortusztabletta bevezetését, mivel azt biztonságosnak és hatékonynak tartja. „A nemzetközi szakmai szervezetek közt egész biztosan nincsen szó szakmai vitáról, ugyanis széles körű szakmai konszenzus övezi a gyógyszeres terhesség-megszakítás létjogosultságát" – szögezi le Spronz Júlia, a Patent Egyesület munkatársa. „Tudomásunk szerint Magyarországon is egységesen támogató a szülész-nőgyógyász szakma ebben a kérdésben"– teszi hozzá.

A közleményt kiadó civil szervezetek aggasztónak tartják továbbá, hogy az abortusztablettával kapcsolatos politikai diskurzus teret enged olyan szakmai tévhitek terjesztésének, melyek megakadályozzák a tényszerű, tudományosan alátámasztott információ beszerzését az érintettek számára.

A nyugati példa azt mutatja, hogy a gyógyszeres abortusz lehetőségének bevezetése nem vonja maga után az abortuszok számának növekedését. Emellett az abortusztabletta hozzáférhetővé tételével a nők elkezdtek a terhesség egyre korábbi időpontjában jelentkezni a terhesség-megszakításra. Márpedig a beavatkozást minél korábban végzik el, annál kevesebb komplikációval jár. Az abortusztabletta szakszerű alkalmazása a terhesség 8. hetéig kevésbé terheli meg a nőket testileg-lelkileg egyaránt.

Nem véletlen, hogy az Egyesült Királyságban a gyógyszeres módszer az összes abortusz 30%-át teszi ki, Franciaországban ez az arány még magasabb, Svédországban pedig valamennyi terhesség-megszakítás több mint fele gyógyszerrel történik. Magyarországon is ez lenne a kívánatos irány, ha a kormány célja a nők számára egyik legkevésbé veszélyes módszer elérhetővé tétele lenne.

Örvendetesnek tartják, hogy az abortuszok száma évről évre csökken. Ahhoz azonban, hogy ez a tendencia tovább folytatódjék, elsősorban a fogamzásgátló szerek és eszközök állami támogatására lenne szükség, mely lehetővé teszi a társadalom széles rétegei számára a nem kívánt terhességek megelőzését, áll a közös közleményben.