Az orvos-szakszervezetek aggódnak kormányaik rossz egészségpolitikai döntései miatt.
A Visegrádi Négyek orvos-szakszervezetei május elsején közös nyilatkozatot fogadtak el a Csorba-tónál rendezett találkozójuk után, tájékoztatta lapunkat Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke.
A V4 országainak orvos-szakszervezeti képviselői értékelték az elmúlt évet az egészségügy és az orvosok helyzetét illetően országukban. Informálták partnereiket az orvos-szakszervezeti megmozdulásaikról, amelyek az egészségügyi dolgozók munkakörülményeinek javítását tűzték ki célul. A szlovákiai LOZ tavalyi tiltakozásával kapcsolatosan a lengyel, a cseh és a magyar orvos-szakszervezetek képviselői kifejezték elismerésüket és egyetértésüket a szlovák kollégáiknak, továbbá megdöbbenésüket is a szlovák politikusok magatartása miatt, ugyanis a politikusok megpróbálnak ellentéteket szítani, holott tavaly év vége felé megszülettek azok a törvények, amelyek megnyugtatták a szlovák társadalmat.
Az összes résztvevő aggodalmát fejezte ki kormányaik azon törvénymódosításai kapcsán, amelyek az egészségügyi ellátórendszer pénzhiányból és rossz szervezésből adódó hiányosságait a rendszerben dolgozók jogainak súlyos csorbításával és erőszakos eszközökkel kívánják megoldani.
Minden résztvevő egyetértett abban, hogy a V4-ek közös érdekeket képviselnek a multinacionális pénzügyi csoportok működését illetően, amelyek megpróbálják uralni a tőkeáramlást az egészségügyben és közvetlen kapcsolatot teremteni a közegészségügyhöz. Ez olyan környezetet teremt, amelyben a profit fontosabb, mint a páciensek egészségi állapota, s ez elfogadhatatlan az orvos-szakszervezetek számára. Számos esetben ennek érdekében a multinacionális cégek az uralkodó pártokkal szoros együttműködésben vannak, így a mindenki számára elérhető egészségügyi szolgáltatások egyedüli védelmezői csupán az orvos-szakszervezetek az orvosi kamarákkal karöltve. Emiatt minden érintett fél meg van győződve arról, hogy sosem vont nagyobb az orvos-szakszervezetek létjogosultsága, mint manapság.
A V4-ek orvos-szakszervezeti képviselői egyetértettek abban is, hogy rendszerbeli változásokra van szükség ahhoz, hogy az egészségügyben a teljesítmények igazi értékét elérjék, beleértve az egészségügyi szakemberek fizetését is. Ezen cél érdekében a V4-ek megállapodtak abban, hogy erősítik közösségérzetüket, megmozdulásaikban együttműködnek és közös akciót szerveznek a Visegrád Chartával összhangban.