• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Dohányzás: sose lesz jó megoldás

Lapszemle Forrás: fmh.hu

Január 1-jén érvénybe lépett a dohányzást korlátozó törvény.

Ez a jogszabály megtiltja a dohányzást bizonyos területeken. Ilyenek például a buszmegállók, zárt helyiségek, közoktatási és állami intézmények területe, illetve azok öt méteres körzete.

Mi is a célja ennek a rendeletnek? A dohányzás visszaszorítása és a nem dohányzó lakosság megkímélése a passzív dohányfüst beszívásától, hiszen ez, mint tudjuk egészségkárosító hatással van a szervezetünkre. Ez az intézkedés természetesen nem újdonság, az elmúlt években már több országban is bevezették, kisebb-nagyobb sikerrel – olvasható a Fejér Megyei Hírlap – online oldalán Volák Benjámin cikkében.

Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedések mellett vezető egészségügyi problémát jelentenek a légúti kórok, amelyeknek főként a dohányzás az oka. Aki a felsorolt helyszíneken mégis dohányozna, április elsejétől komoly pénzbírságra számíthat. Mire terjed ki még a szabályozás? A törvény szerint tilos a dohányzás rendezvényeken (már 3 vagy több személy időben és térben elhelyezett személyes találkozója is rendezvénynek minősül). Kiterjed minden dohánytermékre, melyet dohányzásra (dohánytermék füstképződéssel járó elégetése) lehet felhasználni – folytatja Volák, aki a következő gondolatokkal fejezi be írását:

„S hogy milyen visszajelzéseket hallani a diákoktól? Abszolút negatív véleményeket lehet visszahallani. Az új dohányzó helyek egyrészt túl messze vannak, másrészt egyáltalán nem védettek az időjárás viszontagságaitól. Így, hogy kiszorulnak a dohányzók az utca szélére, megnövekszik a szemetelés is, amely esztétikailag is rontja a közterületeink összbenyomását. Nem elhanyagolható probléma tehát a környezetünk szennyezése, s most nem a levegő károsítására, hanem a szemetelésre gondolok. Az utóbbi gyakoribbá vált, mivel a megszabott öt méteres körzeten kívül az esetek többségében nem található szemetes. Kifogásként legtöbben függőségre hivatkoznak. Társaik a napi rutin, a napszakhoz tartozó cigaretta szertartásos elszívásának rabjai, melyet elmondásuk szerint puszta akaraterővel nem tudnak kordában tartani, esetleg legyőzni. Összegezve: vannak érvek és ellenérvek is, és vélhetően sosem születik minden félnek megfelelő megoldás."