• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratóriumot építenek

Egészségpolitika MA 06:16 Forrás: MTI
Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratóriumot építenek

A herceghalmi intézmény a rezidens-, szakorvosképzésben és a fiatal orvosok globális képzésében is fontos szerepet játszik majd.

Döntően hazai forrásból valósul meg, 2,2 milliárd forintos beruházással a kezdetben európai uniós támogatásból tervezett Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium - mondta hétfőn, a Pest vármegyei Herceghalmon a Semmelweis Egyetem (SE) rektora. Merkely Béla a Semmelweis Egyetem Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratóriumának sajtónyilvános bokrétaünnepségén elmondta, hogy a Semmelweis Egyetem az ország és a régió vezető egyeteme, igazi európai tudáscentrum. Hozzátette, hogy a legjobb 300 egyetem közé tartozik az intézmény, és ez egyben azt jelenti, hogy benne van a világ egyetemeinek legjobb egy százalékában.

"Mi haladunk előre, és a távolabbi cél remélhetőleg 2030-ra, hogy a világ top 100 egyeteme közé kerülhessünk, hiszen a célunk az, hogy a legjobb orvosokat, egészségügyi szakdolgozókat képezzük és olyan tudományos teljesítményünk legyen, amely motorja lesz nemzetünknek, akár egészségügyi innováció területén is" - fűzte hozzá a rektor.

A Semmelweis Egyetem vezetője elmondta, hogy a most készülő beruházással egy újabb lépést tesz az egyetem a már említett vízió felé, hogy a világ 100 legjobb egyeteme közé kerülhessen, hiszen a projekt jelentősen növeli és modernizálja az egyetem oktatói és kutatói kapacitását.

Ismertette, hogy a herceghalmi intézmény nem csak a rezidensképzésben, szakorvosképzésben, hanem a fiatal orvosok globális képzésében is fontos szerepet játszik. Hozzátette, hogy itt egy valódi sebészeti laboratórium jön létre, amely terület különlegesen fontos a jövő orvosképzésében. A telephely a kardiovaszkuláris kísérletes kutatómunkának is az egyik bázisa lesz.

"Büszkén állíthatjuk, hogy egyetemünk miközben a világ legjobb 300 egyeteme közé tartozik, zászlóshajója a szív- és érgyógyászatnak, és e tekintetben a világ legjobb 31 egyeteme között van" - emelte ki Merkely Béla.

Az orvosi egyetem rektora azt mondta, hogy a kardiovaszkuláris projekt keretében sok más mellett olyan problémákra keresnek válaszokat, hogy például a szívátültetésnél a donorszívet hogyan lehet hatékonyan konzerválni, hogy sikeres legyen a transzplantáció. Hozzátette, hogy emellett a szívelégtelenség kezelésére is keresnek terápiás fejlesztéseket.

Lengyel László, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) tudományos és nemzetközi elnökhelyettese arról beszélt, hogy a jó kutatás az mindig piacképes, tehát érdemes a minőséget minden értelemben megtartani. Hozzátette, hogy a minőségi kutatásra, a minőségi eredményekre mindig van kereslet.

Fotó:  Merkely Béla rektor (j) és Radovits Tamás egyetemi tanár a Semmelweis Egyetem Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratóriumának bokrétaünnepén a Pest vármegyei Herceghalmon 2025. május 5-én. MTI/Bodnár Boglárka