A szakemberek szerint gyakorlatilag megszüntethető a tüdőrák Skóciában, ha a dohányzás korlátozását szolgáló intézkedéseket következetesen végrehajtják. A dohányzás hívei tiltakoznak és a közvélemény félrevezetésével vádolják az egészségvédőket.
Tavaly négyezer ember halt meg tüdőrákban Skóciában, de ekkor már javában folyt a dohányzás elleni, társadalmi méretű küzdelem., sőt, már a helyzet javulásának jelei is érzékelhetők voltak. A várható élettartam kitolódott, nőtt az anyatejjel táplált csecsemők száma, és javult az immunizációs ráta.
Az orvosok azt mondják, nem lehetetlen a tüdőrák teljes felszámolása. Sokan a dohányzás elleni kampánynak tulajdonítják, hogy a megbetegedések aránya folyamatosan csökken, s a dohányzási tilalom bevezetése óta megnőtt a leszokáshoz segítséget kérők száma.
A dohányzás szabad jogáért küzdő szervezet (Forest) szerint más államok példája azt mutatja, hogy a dohányzási tilalom bevezetése nem gyakorolt jelentős hatást a dohányzási rátára, s még arra sem létezik minden kétséget kizáró bizonyíték, hogy a passzív dohányzás tüdőrákot okozna. A dohányzási korlátozások pozitív hatásának népszerűsítését a közvélemény félrevezetésének tartják, s részben a politika hatalmi törekvéseinek tulajdonítják.
Az ellentábor a vádakra adatokkal válaszol: a dohányzási tilalom és más egészségügyi intézkedések bevezetésének köszönhetően Skóciában csökkent a szívbetegségek és agyvérzések száma, az utóbbi tíz évben 25 százalékkal.